Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözlerine rakamsal tepkiler! CHP vatandaşın cebinden 60 milyar TL çıkacağını söyledi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün İstanbul-İzmir Otobanının açılışında yap-işlet-devret modeli ile devletin kasasından para çıkmayacağını iddia etmişti. Erdoğan’ın bu iddialarına CHP’den yanıt gecikmedi. CHP’li Öztrak yap-işlet-devret modeli ile araç geçiş garantisi adı altında yandaş şirketlere 9,5 milyar TL para aktarıldığını belirtirken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamu özel iş birliği projelerindeki garantiler ve kiralamalar nedeniyle 2017-2021 döneminde bütçeden yapılacak ödemelerin 60 Milyar TL’ye dayandığını belirterek, “Milletin cebinden kuruş değil 60 Milyar TL, eski parayla 60 Katrilyon lira çıkıyor’ dedi. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul-İzmir otoyolunun maliyetini 11 Milyar dolar demesi üzerine, Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, ‘’sözleşmede yolun maliyeti olarak 10 milyar 500 bin civarında Türk Lirası olarak belirtiliyor. 11 Milyar Dolar nereden çıktı anlamış değilim’’ diyerek tepkisini belirtti.

GÜNDEM 05.08.2019, 15:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözlerine rakamsal tepkiler! CHP vatandaşın cebinden 60 milyar TL çıkacağını söyledi!

Cumhurbaşkanı dün saat 16:30 gibi İstanbul-İzmir otoyolunun 192 Km’lik ikinci etabını hizmet açtı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 yıl 4 aylığına Yap-işlet-devret modeli şirketlere verilen yolun maliyetinin 11 Milyar dolar olduğunu söyledi. Erdoğan yaptığı açıklamalarda, İstanbul-İzmir yolu için devletin kasasından kuruş para çıkmayacağını iddia etti. Araç giriş garantisi verilen yol için devletin kasasından para çıkmayacak diyen Erdoğan’a ilk tepki CHP kanadından geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, yap-işlet-devret modeli ile yandaş şirketlere 9 milyar 500 bin TL ödeme yapıldığını iddia etti. Faik Öztrak sosyal hesabından yaptığı açıklamada;

“Milletimizin vergileriyle onun geçmediği köprü, uçmadığı havaalanı, yatmadığı hastane için yandaş müteahhitlere bu yıl 9,5 milyar lira ödeyeceksin, sonra da Yap İşlet Devret projelerinin parası bütçeden çıkmıyor diye bilgiçlik taslayacaksın. Bu kadarına da pes doğrusu” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Devletin cebinden bir kuruş çıkmıyor” sözleriyle savunduğu kamu özel işbirliği projelerindeki garantiler ve kiralamalar nedeniyle 2017-2021 döneminde bütçeden yapılacak ödemelerin 60 Milyar TL’ye dayandığını belirterek, “Milletin cebinden kuruş değil 60 Milyar TL, eski parayla 60 Katrilyon lira çıkıyor. Bu buzdağının görünen yüzü. 10-25 yıllık garantiler dikkate alındığında fatura daha da katlanacaktır. Erdoğan, KÖİ projelerindeki gerçek dışı açıklamaları nedeniyle milletten af dilemelidir” dedi.

Diğer taraftan ünlü ekonomist yazar İbrahim Kahveci ise telefonla katıldığı bir televizyon programında, Erdoğan’ın yol maliyeti için 11 milyar dolar açıklamasına tepki gösterdi. Kahveci ‘’Yol ve Köprü maliyetlerinin yapılan sözleşmede 10 milyar 500 milyon gibi bir rakam yazılmasına rağmen 11 milyar dolar nerden çıktı anlamış değilim. Bunun matematik mantığında da yeri yoktur. Doların yükselmesini göz önünde bulundurduğumuz zaman bile, doların artış oranına göre sözleşme tutarını yükseltebilirsiniz ama 11 Milyar dolar dediğiniz zaman bu matematik kanunlarına ters bir rakam. Erdoğan burada bu rakamla neyi ifade etti anlamış değilim’’ dedi

Yorumlar (0)