Cumhurbaşkanı'nı Eleştirmek Hakaret Sayılamaz Teklifi Meclis Komisyonu'nda

CHP Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek'in 26.09.2004 tarih ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına ilişkin kanun teklifi komisyonda. Cumhurbaşkanı'nı eleştirmenin suç kapsamından çıkarılmasını öngören teklif ve detaylar kamu haberleri merkezinde.

GÜNDEM 23.05.2016, 11:05 23.05.2016, 11:01
Cumhurbaşkanı'nı Eleştirmek Hakaret Sayılamaz Teklifi Meclis Komisyonu'nda
Cumhurbaşkanı'nı Eleştirmek Hakaret Olmasın Teklifi Meclis Komisyonu'nda . Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek'in 26.09.2004 tarih ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına dair kanun teklifi gerekçesinde şu ibareler yer aldı.

Toplumun Her Kesiminden İnsan Cezaevine Atılıyor

Gazetecilerden öğrencilere, sivil toplum örgütü temsilcilerinden çiftçilere, futbol taraftarlarından siyasilere, 13 yaşında çocuktan sanatçılara kadar çoğu kişinin yaptığı eleştiri, Cumhurbaşkanı'na hakaret olarak değerlendirilmekte ve bu kişiler özgürlüğünden alıkonulmaktadır. Üstelik bu davalar, 1 seneden 4 seneye kadar hapis cezasıyla cezalandırılmak üzere açılmaktadır.

Halkın Fikir ve İfade Özgürlüğü Engelleniyor İddiası

Bahsi geçen cezalar, caydırıcılıktan öte, halkın fikir ve ifade özgürlüğünü engeller niteliktedir. En basit eleştirilerin dahi hakaret olarak değerlendirilmesi, demokrasi ve hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Bu nedenle söz konusu kanunda değişiklik yapma zorunluluğu doğmuştur. Teklif ile Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu oluşması için failin, Cumhurbaşkanı'nın siyasi söz ve davrqanışlarını dönük değil, özel kasıtla Cumhurbaşkanlığı makamını küçük düşürmeye yönelik eylem ve söylemde bulunması ; aynı zamanda bahsi geçen hakaret suçunun oluşması durumunda suçun cezasının dört yılşdan iki yıla dönüştürülmesi öngörülmektedir.

Söz konusu kanun teklifi şu an için meclis komisyonunda bulunuyor. 

Kamu haberlerinden, gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden ve çok daha fazlasından her yerde haberdar olabilme fırsatından faydalanmak için kamupersoneli.net'in ücretsiz android uygulamasını google play üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara
Yorumlar (0)