Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İdlib Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'nin oldukça önem verdiği İdlib konusuna dair İstanbul'da gerçekleştirilen zirve sonrasında açıklamalarda bulundu. Bu konuda Türkiye'nin hassasiyetine vurgu yapan İbrahim Kalın, İdlib'de sivillerin ve muhaliflerin hedef haline getirilmesi kabul edilemez, dedi.

GÜNDEM 14.09.2018, 19:13
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan İdlib Açıklaması

Suriye'nin İdlib kentine yönelik atılacak adımlar için İstanbul'da İdlib Zirvesi düzenlendi. 

İstanbul'da gerçekleştirilen toplantı sonrası ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın'ın Türkiye'nin oldukça önem verdiği konuya dair açıklamaları şu yönde,

'SOÇİ ZİYARETİ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib konusuna dair yapmış olduğu açıklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi ziyaretine değindi. Bu ziyaretin önemine vurgu yapan İbrahim Kalın, ziyaret sonrası atılacak adımlara dikkat çekti. 

"İdlib, hassasiyetini korumaya devam ediyor. Bu konuda zaten bir mutabakat söz konusu. Özellikle İdlib'e yapılacak bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağı, hem insani krizlere yol açacağı hem yeni bir göç dalgasına sebep olacağı hem de devam etmekte olan siyasi süreçleri dinamitleyeceğine dair genel bir mutabakat var. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Soçi'ye yapacağı ziyaret, sonrasındaki girişimler büyük önem arz ediyor. Beklentimiz tabii ki İdlib'te mevcut statünün şu haliyle korunması. Sivillerin korunması bir insani krizin çıkmaması."

'TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAKTIR'

Suriye'nin İdlib kentine düzenlenecek olası bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağını ifade eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın burada bulunan sivillerin ve muhaliflerin hedef haline getirilmesinin kabul edilemez olduğu vurgusunu yineledi. 

"Oradan neşet edebilecek muhtemel güvenlik risklerini ortadan kaldırma konusunda Türkiye üzerine düşeni elbette yapacaktır ama bu gerekçeyle İdlib'in bombalanması, İdlib'de sivillerin ve muhaliflerin hedef haline getirilmesi kabul edilemez. Bunun yaratacağı sonuçları hepimiz biliyoruz."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (1)
M gazi colpan 1 yıl önce
Sayın kalın kendinize gelince zam alıyorsunuz bütçe akliniza gelmiyor da EYT ye gelince mi bütçemi aklınıza gelyor bunun hesabını nasıl vereceksiniz