Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: S-400 Tartışması Son Bulmalı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NATO Genel Sekreteri'nin açıklamasının ardından, S-400 tartışmasının bitmesi gerektiğini belirtti.

GÜNDEM 14.09.2017, 17:54 14.09.2017, 17:59
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: S-400 Tartışması Son Bulmalı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında, Rusay ile yapılan S-400 anlaşmasına değindi.

NATO Genel Sekreteri'nin açıklamasını hatırlatan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yapılan bu açıklamanın ardından tartışmaların bitmesi gerektiğini vurguladı.

Tartışmalara Son Verilmeli

İbrahim Kalın, S-400 tartışmasının artık bitmesi gerektiğini belirterek; “Sayın Cumhurbaşkanı'nın S-400 açıklamaları yine belli çevrelerde temelsiz tartışmalara yol açmış görülüyor.

Türkiye ulusal güvenliğinin gerektirdiği bütün adımları bundan sonra da atmaya devam edecektir. NATO'nun yaptığı açıklamayı da memnuniyetle karşıladık. Bizce bu tartışmanın artık bitirilmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

‘Umarım Almanya Türkiye’yi Kaybetmek Durumunda Kalmaz’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya’nın aklıselim bir hareket etmesi gerektiğini belirterek; “İç siyaset malzemesi yaparak Türkiye gibi bir ülkeyi karşısına almak, ne Alman siyasetinin ne Alman devletinin menfaatinedir. İnşallah bu seçim sürecinden sonra Alman siyaseti tekrar aklıselim ile hareket eder ve Türkiye gibi önemli bir ülkeyi kaybetmek gibi bir durumla karşı karşıya kalmazlar” dedi.

Referandum Kararından Vazgeçilmeli

İbrahim Kalın, bağımsızlık referandumu ile ilgili sözlere de yer verdiği konuşmasında, referandum kararından derhal vazgeçilmeli açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bizim çağrımız, bu referandum kararından derhal vazgeçmeleri ve Irak'ın toprak bütünlüğü içerisinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümüne yönelik adımların atılması olacaktır. Bu karar sorunları daha da karmaşık hale getirecektir. İsrail dışında tek bir ülke yok. Bağdat'ın aldığı karar da bu çerçevede önem arz ediyor.

Kuzey Irak ile iyi ilişkiler içinde olduk ama bunu baltalayacak adımlardan uzak durmaları gerekiyor. Kerkük'ün referanduma dahil edilmesi de kabul edilemez. Her türlü adıma karşı olduğumuzu ve sessiz kalmayacağımızı da ifade etmek isteriz” açıklamasında bulundu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)