Cumhuriyet Başsavcılığından 'MİT'in ByLock Raporu Delil Olarak Sayılır' Tespiti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock yazışmalarının adli delil olarak kabul edilmesi gerektiği tespitinde bulundu.

GÜNDEM 14.03.2017, 13:52
Cumhuriyet Başsavcılığından 'MİT'in ByLock Raporu Delil Olarak Sayılır' Tespiti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Haymana İlçe Emniyet Müdürlüğündeki eylemlere ilişkin 7 polis hakkında bir iddianame düzenlemişti. Düzenlenen iddianamede FETÖ davalarına giren bazı sanık avukatlarının MİT tarafından gönderilen ByLock raporlarının "istihbarat bilgisi olduğu ve bu nedenle delil sayılamayacağına" ilişkin savunmaları değerlendirildi.

MİT'İN BYLOCK RAPORU DELİL OLARAK SAYILIR

İddianamede, ByLock yazışmalarının, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun ek 1. maddesindeki "Milli İstihbarat Teşkilatı uhdesindeki istihbari nitelikteki bilgi, belge, veri ve kayıtlar ile yapılan analizler, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ikinci kitap dördüncü kısım yedinci bölümünde yer alan suçlar (devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk) hariç olmak üzere adli mercilerce istenemez" şeklindeki hükme dikkati çekilerek, mevcut davalarda söz konusu raporların "adli bir delil olarak kabul edilmesi ve bu delile itibar edilemeyeceği şeklindeki savunmaların geçersiz sayılması gerektiği" ifade edildi. 

Bu kapsamda aşağıda belirtilen suçlara verilecek cezalar düzenleniyor. İşte o suçlar;

1-) Devletin güvenliğine ilişkin belgeler

2-) Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme

3-) Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama

4-) Askeri yasak bölgelere girme

5-) Devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerinde sadakatsizlik

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)