Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeni Askerlik Kanunun 45'inci Maddesine Şerh Koydu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yeni askerlik kanunun 45'inci maddesine şerh koyduruldu... CHP Grup Başkan Vekili Özkoç TBMM'de Parlamentolararası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron ve beraberindeki heyet ile görüştü ve Askeralma Kanunu Teklifi'ne ilişkin sorularını yanıtladı... İşte detaylar...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yeni Askerlik Kanunun 45'inci Maddesine Şerh Koydu

CHP'li Özkoç, yeni askerlik yasasında 45'inci maddenin önemine değindi ve açıklamasında;

"Bu madde 1970'li ve 1984 yıllarında olan bir madde; ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldikten sonra bu madde güvencesiz kalmıştır, altı boşaltılmıştır.

Bu madde Cumhurbaşkanı'na, 20 yaşın üstündeki istediği herhangi bir topluluğa askerlikten muaf tutma yetkisi veriyor.

Herhangi bir şekilde Cumhurbaşkanı'nın istediği bir topluluğa askerlikten muaf edebilmesi söz konusuydu. Bu konuda eskiden Genelkurmay Başkanının teklifi ve bakanlar kurulunun kararı vardı.

Bize getirdiklerinde hem Genelkurmay Başkanı'nın teklifi yoktu hem de Bakanlar Kurulu zaten olmadığından Bakanlar Kurulu da çıkarılmış durumdaydı.

O zaman tek yetkili de Cumhurbaşkanı olacaktı. Biz o maddeye şerhimizi koyduk ve teklifimizi verdik.

Genelkurmay Başkanı teklifi ve Milli Güvenlik Kurulu'nun onayı ile ancak gerçekleştirilebilir' dedik. Eğer bu şekilde kabul edilirse bu maddeye herhangi bir itirazımız olmayacak" dedi.

BEDELLİ ASKERLİK

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik hakkında detayları paylaşan Özkoç, askerlik onuru açısından sıkıntılı olduğunu ifade etti ve;

"Bedelli askerlik bu yasa ile beraber artık sistemli bir şeklide hepten var ediliyor. Bedelli askerlikle ilgili parası olanın askerliği yapmaması ve bu konuda sadece belli bir kesimin bundan yararlanması gibi bir şeyin söz konusu olamayacağı gibi gelir durumuna göre bir kademelendirme yapılması gerektiğini, doğru olanın da bu olduğunu kendilerine ifade ettim" dedi.

TSK KADROSU

TSK'da 250 bin olması gereken kadronun yüzde 70 civarının doldurulduğunu ifade etti ve;

"Erken terhisler yapıldıktan sonra yüzde 30'a inecek. Askerlikteki yükümlülerin sayısı ve personelin sayısı.

Böyle bakıldığında acaba Türkiye'nin Orta Doğu gibi bir yerde Amerika ve Rusya ile birlikte yaşadığımız silah konusu da gündemdeyken ordumuzun bu kadar sayısının azaltılmasını sınır bölgelerde ve savaşan alana bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı, hizmetin aksayıp aksamayacağı, ordumuzun gücünün azaltılmış olmasının söz konusu olup olmayacağı konusundaki sıkıntılarımızı ifade ettik" dedi.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cumhurbaşkanına askerlikten muaf tutma yetkisi veren 45. madde
Cumhurbaşkanına askerlikten muaf tutma yetkisi veren 45. madde - 2 hafta Önce

BAZILARI ÖLMEK İÇİN DOĞAR...BAZILARI 7/24 UYUR...BAZILARI ENGELLER KOYAR BAZILARI ENGELLERI KALDIRIR...

İYİ İNSAN KORKMAZ
İYİ İNSAN KORKMAZ - 2 hafta Önce

Bugüne kadar hep NAMUSLUYLA UĞRAŞTILAR. Şimdi NAMUSSUZLARLA UĞRAŞMAKTA....O yüzden bazı çevreler tedirgin...