Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk! Süryani Ortodoks Kilisesi'nin Temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan Atacak!

Türkiye Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanacak... Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana ilk Süryani Kilisesinin temeli atılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Süryani kilisesinin temel atma törenine katılacağı belirtildi. Konu hakkında açıklama yapan Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin; "Cumhurbaşkanımız hem kilise iznini veren hem de temel atma törenine katılan ilk devlet başkanımız olacak" dedi.

GÜNDEM 03.08.2019, 13:01
Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk! Süryani Ortodoks Kilisesi'nin Temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan Atacak!

Türkiye Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşanacak. İstanbul Yeşilköy’de inşa edilecek Süryani Ortodoks Kilisesi’nin temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atması bekleniyor.

Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin yaptığı açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda destek verdiğini ifade etti. Susin ayrıca Erdoğan'ın temel atma törenine katılmasıyla beraber kendilerini onurlandıracağını belirtti.

Susin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kilise temel atma törenine katılmasını temenni ettiklerini ifade ederek;

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda bize çok desteği oldu. Temel atma töreninde bizi onurlandırdıklarında mutluluğumuz bir kat daha artacak.

Mor Efrem Süryani Ortodoks Kilisesi, kadim kiliselere ait Cumhuriyet tarihinde yapılan ilk kilise olacak.

Cumhurbaşkanımız hem kilise iznini veren hem de temel atma törenine katılan ilk devlet başkanımız olacak. İnşallah açılış kurdelesini de kendisinin kesmesini istiyoruz." dedi.

Susin kilisenin, Cemaat bağışlarıyla 2 yıl içinde tamamlanmasını öngördüklerini belirterek ibadete açacaklarını söyledi. Ayrıca Susin proje kapsamında arazide kayıp mezar olup, olmadığının araştırıldığını belirtti.

2 YIL İÇİNDE İBADETE AÇILACAK

Konu hakkında yaptığı açıklamasında; "Cemaatimizin bağışlarıyla 2 yıl içinde kilisemizi tamamlayarak ibadete açmayı hedefliyoruz" diyen Susin, Anıtlar Kurulu tarafından projenin onayladığını söyledi.

İstanbul'da 18 bin Süryaninin yaşadığını belirten Susin, Süryani nüfus oranının en çok olduğu semtin Yeşilköy olduğunu ve buna bağlı olarak kilisenin Yeşilköy’de inşa edilmesini istediklerini söyledi.

AHMET DAVUTOĞLU İZİN VERMİŞTİ

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yeşilköy’de bir araziyi Süryanilere tahsis etmişti.

Ancak arazinin eski Katolik Mezarlığı olması ve 1950’li yıllara kadar kullanıldığı ifade edildi. O tarihten sonrada mezarlıkta herhangi bir gömü işlemi yapılmadığı belirtildi.

Arazinin tahsis edilmesinden sonra Süryani Vakfı tarafından inşaat için başvurular yapıldı ve İstanbul Koruma Kurulu ise inşaat izinlerini verdi.

Kilise inşaatını üstlenen yapan Beyoğlu Süryani Kadim Meryemana Kilisesi Vakfının Başkanı Sait Susin, arazi üzerinde mezarlık hakkında çalışmaların yapıldığını ve gereken tedbirlerin alındığını söyledi.

Metropolit Yusuf Çetin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürde bulunarak;

"10 seneden bu yana kilise için çaba harcıyoruz. Başta sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Bu kilise Cumhuriyet tarihinde bir ilk olacak. Bugün tarihi bir gün. Ve bu konuda çaba harcayanların hepsinin isimleri Süryani tarihine altın harflerle yazılacak.

Dinlerimiz, etnik kökenlerimiz ayrı olabilir. Hepimizin yüreği Türkiye'miz için atıyor." dedi.

Yorumlar (0)