Darbe Girişimi Olaylarında Şehit Düşenler Son Yolculuklarına Uğurlanıyor

FETÖ mensubu asker ve komutanların darbe girişimi sırasında çıkan olaylarda şehit düşenler için ayrı ayrı törenler düzenleniyor.

GÜNDEM 17.07.2016, 12:24 17.07.2016, 12:27
Darbe Girişimi Olaylarında Şehit Düşenler Son Yolculuklarına Uğurlanıyor
FETÖ mensubu asker ve komutanların darbe girişimi sırasında çıkan olaylarda şehit düşenler için ayrı ayrı törenler düzenleniyor.  

15 ve 16 Temmuz 2016 tarihlerinde darbe girişiminde bulunan komutanların planlarını deşifre eden whatsapp konuşmaları ortaya çıktı. Tüm detaylar ve çok daha fazlası haberimizde.. 

Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 ve 16 Temmuz 2016 tarihlerinde FETÖ mensubu komutanlar ve askerler tarafından yönetim ele geçirilmeye çalışıldı ve darbe girişiminde bulunuldu. 

İlk olarak Genelkurmay Başkanlığında çatışma sesleri ile başlayan kalkışma sırasında Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar darbeci askerler tarafından esir alındı. 

Daha sorna köprü ve otoyolları trafiğe kapatan askerler TRT binasına girerk sahte bir darbe ilanı yayımlattılar. Bu kısımdan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon bağlantısı ile CNN TÜRK kanalına bağlanarak bu bir kalkışmadır hükümetimiz hala ayakta ve düşmeyecektir. Halkımızı meydanalara sokaklara sahip çıkmaya çağırıyorum ifadelerini kullandı. 

Diyanet İşleri Başkanı ise yaşanan hadiselerden dolayı tüm camilere bir yazı göndererek çeşitli aralıklarda sela ve ezan okunmasını isetedi. Gece zamanlarında ezan ve sela okunduktan sonra cami hocasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın meydanlara gelin çağrısını tekrarladığı duyuldu. 

Ertesi gün 16 Temmuz 2016 tarihi sabahında bir grup asker silahlarını bırakarak teslim oldular. Daha sonraa Başbakan 1. Ordu Komutanı Org. Ümit Dündar'ı Genelkurmay Başanlığı Başkanvekili olarak atadığını açıkladı. Yapılan operasyonlar doğrultusunda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar esir kaldığı darbeci askerlerin elinden kurtarıldı. 

Operasyonlar 16 Temmuz 2016 tarihinde de devam etti. Darbeci askerlerin tümünün gözaltına alınmasından sonra Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan'ın açıklamalarına göre toplu operasyonlarında sona erdiği ve nokta operasyonlara geçildiği belirtildi. 

 Bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimini protesto ettiği sırada 45 yaşında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank için görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesinde (YTÜ) tören düzenlendi.

Üniversitenin Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, İlhan Varank'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, omuzlar üzerinde sahneye getirildi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. İsmail Yüksek, vahim bir olay sonucunda hocalarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Yüksek, "Ülkesinin birbirine kurşun sıkan askeri ile polisi arasında kalan ve çözüm arayan bir bilim adamının şehit olmasını anlamak ve anlam vermek gerçekten çok zor. İnsanımızın birbirine düşmesine sebep olan bu malum yapıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Kendi halkına silah sıkacak kadar gözü dönmüş, vatanı ve kıblesi belli olmayan bu hainlerin hesap verme zamanı gelmiştir. Bu yapının sempatizanlarının da aklını başına alması, bundan sonra atacakları her adıma dikkat etmeleri ve bugün bizim yaptığımız gibi bu anlayışı lanetlemeleri gerekmektedir." diye konuştu. 

Duaların ardından Prof. Dr. İlhan Varank için helallik istendi. 

Kardeşi Mustafa Varank, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, ailesi, çalışma arkadaşları ve öğrencilerinin katıldığı törenin ardından Varank'ın naaşı cenaze namazının kılınacağı Fatih Camisi'ne götürüldü.

Bu arada, tören boyunca ailesinin ve yakınlarının gözyaşı döktüğü görüldü. 

- Prof. Dr. İlhan Varank kimdir? 

Necatibey Eğitim Fakültesinden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı Bursunu kazanarak ABD Ohio State Üniversitesinde bilgisayarlı öğretim teknolojileri alanında master yapan Varank, daha sonra aynı alanda doktorasını tamamladı.

Türkiye'ye döndükten sonra Afyon Kocatepe Üniversitesinde çalışmaya başlayan Prof. Dr. İlhan Varank, YTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanlığı görevini yürütüyordu.

Darbecilere tepki için sokağa çıkan İlhan Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbe girişimini protesto ederken, darbeciler tarafından açılan ateşle hayatını kaybetti. 1971 doğumlu olan Varank, evli ve iki çocuk babasıydı.

Kamupersoneli.net / AA
Yorumlar (0)