13 Ocak 2020 Pazartesi 11:13
Deprem sigortası tutarı değişti! DASK ne kadar oldu?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)'ta yapı maliyetlerindeki artışla birlikte teminat tutarı da yükseltildi. Buna göre DASK'ta 215 bin lira olan mesken teminat tutarı 240 bin liraya yükseltildi. Öte yandan daha yüksek teminat almak isteyen veya yapının değeri, mecburi deprem sigortasının azami teminat tutarını aştığı durumlarda sigortalı; dilerse farklı sigorta firmalarından isteğe bağlı deprem sigortası da yaptırabiliyor.

ARSALAR İÇİN DASK GEREKİYOR MU?

Zorunlu deprem sigortası sadece binalar için geçerli olmakla beraber arsalar için geçerli olmayan bir sigorta. Bu sebeple sigorta bedeli yalnızca konut için geçerli oluyor. Mecburi Deprem Sigortası yaptırabilmek için; sigortalının ismi, telefon numarası, adresi, T.C. kimlik numarası, sigorta kapsamına alınacak binanın açık adresi; tapu ayrıntıları, inşa tarihi, yapı türü, toplam kat sayısı, mevcut hasar vaziyeti, yapının brüt yüz ölçümü ve kullanım biçimi bilgilerinin yer aldığı belgeler temin ediliyor. Öte yandan mecburi deprem sigortası ev içerisinde bulunan eşyaları da kapsarken, DASK sadece konut için yapılıyor.

DASK nasıl hesaplanır?

Zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırmak için yıllık ödenmesi gereken prim tutarını hesaplarken; binanın bulunduğu deprem risk bölgesi, binanın yapı tarzı, meskenin brüt yüzölçümü esas alınarak bir sonuca varılır. Tüm bu değişkenler göz önüne alınarak toplamda 15 farklı prim seviyesi oluşturulmuştur.

Meskenin yaşı, yapı tarzı ve brüt alana göre belirlenen prim seviyesi (teminat tutarı), Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yayınlanan tarifede yer alan sabit “tarife fiyatları” çarpılarak poliçede yer alacak toplam sigorta bedeli elde edilir.  

Bir yapının DASK hesaplama işlemi bütün sigorta şirketleri için aynıdır. Sigorta primleri, her yıl, birim metrekare maliyetlerdeki artışa paralel olarak değişmektedir. Sigorta primleri nakit ve peşin olarak ödenmektedir.

DASK deprem sigortası fiyatı ne kadar? 

Yaşanan depremin ardından milyonlarca kişi DASK fiyatları hakkında araştırma yapmaya başladı. Geldik merak ettiğiniz “DASK deprem sigortası fiyatı ne kadar?” sorusunun cevabına. Her yıl yapılması zorunlu olan deprem sigortası asgari prim tutarlarına 2019 yılı için zam geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan son zamlardan sonra, asgari prim tutarı deprem risk bölgesine göre;

-Birinci bölge 110 TL’den

-İkinci bölge 80 TL’den

-Üçüncü bölge 60 TL’den

-Dördüncü bölge 50 TL’den ve

-Beşinci bölge 40 TL’den az olmayacak. Bu fiyatlar daha önce sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 lira şeklindeydi.

Taşınmaz mülkün inşaat ruhsat yılı, 2000 ve öncesi olan binalarda Zorunlu Deprem Sigortası tarife fiyatı yüzde 10 artırılacak.

Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda Zorunlu Deprem Sigortası tarife fiyatı yüzde 10 indirilecek.

Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda Zorunlu Deprem Sigortası tarife fiyatı yüzde 10 yükseltilecek. 

Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında kalan bodrum katlar ise dâhil edilmeyecek. 

Tüm bunların dışında Zorunlu Deprem Sigortası poliçe süresinin sonunda sigortayı en geç 30 gün içinde yenileyenler için ise, yenilenen poliçe için tarife fiyatları üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak.

Anahtar Kelimeler:
DaskDeprem SigortasıTutar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.