Deprem Sonrasında İstanbul Valiliğinden Açıklama ! Uzmanlar Depremi Yorumladı

İstanbul'da saat 14:00'te şiddetli bir deprem oldu. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi depremin büyüklüğünü 5.9, AFAD ise 5.8 olarak açıkladı. Ancak Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan açıklamada ise depremin şiddeti 6 olarak belirtildi. Bu depremin ardından İstanbul Valiliği tarafından açıklama yapılırken uzmanlar da depremi yorumladı.

GÜNDEM 26.09.2019, 14:45 26.09.2019, 14:50
Deprem Sonrasında İstanbul Valiliğinden Açıklama ! Uzmanlar Depremi Yorumladı

saat 14:00'te şiddetli bir deprem oldu. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi depremin büyüklüğünü 5.9, AFAD ise 5.8 olarak açıklanırken Kandilli Rasathanesi depremin şiddetini 6 olarak duyurdu.

İSTANBUL VALİLİĞİNİN AÇIKLAMASI

Depremin ardından İstanbul Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Meydana gelen deprem sonrasında saat 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır"

UZMANLAR DEPREMİ YORUMLADI

ODTÜ Öğretim Üyesi Haluk Sucuoğlu, depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Sucuoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Tahmin ediyorum ki bu deprem daha önce üç gün önce olan depremden bağımsız bir deprem. Fayın başka bir kısmının kırılmış olması gerekiyor. Zaten gerekli açıklamayı yaparlar. Bunun bağımsız ve yeni bir deprem olduğunu düşünüyorum. Tabi 5,8 daha ciddi. 5,8 olunca yavaş yavaş orta şiddetli deprem sınıfına girmiş oluyor.

Belki şöyle değerlendirmek lazım. Bildiğimiz bir şey var; bu deprem bir faydalı deprem olarak da görülebilir. Silivri bundan etkilenmiştir, bazı binalarda hasarlar olabilir. Şöyle yararlanabiliriz; herkes kendi binasına daha dikkatli bakar. Bu bir ön test diye değerlendirilebilir.

Eğer binalarda daha önce olmayan çatlaklar, hasarlar varsa; o bina depreme dayanıklı değildir. Bunu doğru değerlendirmek lazım.

Etkili bir deprem. Bunun yerleşim yerlerindeki sonuçlarını iyi değerlendirmek lazım. 5,8’lik deprem; İstanbul depremi 7 civarında olacaksa onun enerjisini azaltmış olmaz. Başka türlü değerlendirmeliyiz bunu."

Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise deprem hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çok şiddetli hissettim ama çok kısa sürdü. 5,8’lik bir depremin enerjisi yer kabuğunu da kırabilir. Kırsal kesimlerde hasar da verebilir. Silivri çevresindeki kötü yapılar etkilenmiş olabilir. 4,6 büyüklüğündeki deprem kuzey Anadolu fayının tam üstündeydi ama bu da Silivri açıklarında olduğu için büyük ihtimalle aynı fay üzerindedir. 5.8’lik bir depremin olması biraz endişelendirdi beni açıkçası bir bilim insanı olarak. Öncü mü yoksa müstakil bir deprem mi bunu bilme şansımız yok. Ama bağımsız bir deprem ise giderek küçülmesi lazım ama daha büyüğü gelmez diyemeyiz."

Yorumlar (0)