Desenli maske kullananlar dikkat! Büyük zararı var! Sakın kullanmayın!

Desenli maske kullananlar dikkat! Büyük zararı var! Sakın kullanmayın!

Türkiye uzun bir süredir koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgına ilişkin uzmanlar sürekli maske kullanımının önemine değiniyor. Ancak piyasada bulunan desenli maskelere ilişkin kritik uyarı geldi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda desenli maskelerin virüse karşı koruyucu bir etkisinin olmadığını, yararından çok zararı olduğu ifade edildi.

Yıkanabilir olması sebebiyle çoğu kişinin yöneldiği desenli maskeler büyük tehlike saçıyor. Özellikle çocuklara maske taktırmanın daha kolay bir yolu olan desenli maskeler bir takım hastalıklara da yol açıyor.

KORUYUCU ETKİSİ YOK

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan uzmanlar, desenli maskelerin herhangi bir koruyucu etkisi olmadıklarının altını çiziyor. Açıklama yapan isimlerden biri olan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Fatih Evcimik, çocuklarına desenli maske kullandıran ailelerin ilerde daha büyük sıkıntılarla karşılaşabileceklerinin altını çizdi.

UZAK DURUN

Uzman Evcimik, açıklamasında mümkün olduğu kadar çocukların maske takması gerektiğini ancak desenli maskelerden uzak durulması gerektiğini şu şekilde ifade etti:

"Son zamanlarda özellikle çocuklarda renkli, boyalı maskeleri görmekteyiz. Kumaş maskeleri görmekteyiz. Özellikle çizgi film karakterleri çocukların çok daha fazla ilgisini çektiği için genelde onu tercih etmekteler. Fakat bu boyalı maskeler maalesef solunum yoluyla direkt temas ettiği için özellikle alerjik çocuklarda problem oluşturmaktadır. Fakat bir başka problem de kullanılan boyanın standardizasyonu yapılmamışsa yani kullanılan boyanın sağlık açısından kontrolü yapılmamışsa o kullandığımız maskenin üzerindeki boya partikülleri solunum yoluna geçip başka problemler meydana getirmektedir. Bundan dolayı biz Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği klasik cerrahi maskeyi öneriyoruz. Beyaz ve renksiz. Ailelerden isteğimiz mümkünse özellikle dışarı çıkarken ve kapalı ortamlarda bu maskeyi tercih etmeleri. Ve bu maskeleri de mümkün olduğunca kısa süreli takmaları. Maksimum 3 saati aşmayacak şekilde kullanmalarını öneriyoruz"

BAŞKA HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

Kullanılan maskelerin bazı bir takım hastalıklara yol açtığını ifade eden Evcimik, "Kullanılan malzeme ve boyanın içeriği kimyasal değilse sıkıntı yok. Fakat genelde aileler bunları defalarca kullanıyor. Bu da üzerindeki boyanın solunum yoluna kaçmasına neden oluyor. Eğer bu boya partiküllerin kanserojen etkisi varsa bu daha ciddi problemlere yol açabilir. Sağlık Bakanlığı'nın önerisi mümkünse bu tarz kumaş maskelerden uzak durarak cerrahi maske kullanılmasıdır. Eğer çocuğa taktırabiliyorsak cerrahi maske taktıralım. Boyalı kumaş maskeler maalesef belli standartlarda üretilmiyor. Özellikle merdiven altı üretimin olduğunu duyuyoruz. Aileler bu tarz maskeleri mümkün olduğu kadar kullanmamalı. Eğer kullanılacaksa da mutlaka belli standartlara uygun olarak üretilen maskeleri kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Merdiven altı üretimlerden mümkün olduğu kadar uzak dursunlar" dedi.

FARKINDA OLMADAN ÇOCUKLARA ZARAR VEREBİLİRİZ

Desenli maskelerle farkında olmadan çocuklara zarar verilebileceğini ifade eden uzman isim sözlerine şu şekilde devam etti:

"Başlangıçta bu çocuklarda genelde bir nefes darlığı başlar. Özellikle alerjisi olan çocuklarda. Yine burundan soluduğumuz için burun kaşıntısı, peş peşe hapşırma atakları eğer bu tarz sıkıntılar maske kullanımı ile geliyorsa o zaman maske üzerindeki kimyasalların alerjiyi tetiklediğini düşünebiliriz. Bu tür durumlarda mutlaka maskeyi çocuktan uzaklaştıralım. Mümkünse cerrahi maskeye dönelim. Farkında olmadan çocuğun alerjik reaksiyonlarını başlatmış olabiliriz"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler