Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa Fabrika Ayarlarına Dönmelidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dış politikalar hakkında yaptığı açıklamasında "Avrupa fabrika ayarlarına dönmelidir" dedi.

GÜNDEM 15.03.2017, 17:00
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa Fabrika Ayarlarına Dönmelidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'yı ziyaret ettin. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ziyaretinde bir konuşma yaptı. Türkiye'nin çok yönlü bir dış politika izlediğini aktaran Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Avrupa le bir probleminin olmadığını ifade etti.

Çavuşoğlu konu ile ilgili olarak "Ama görüyoruz ki Avrupa'nın Türkiye ile problemi var. Bizim dünyanın başka bir yeriyle de problemimiz yok. Niye olsun ki problemimiz? Durup dururken bir ülkeyle, milletle, toplulukla niye kavga edelim? Ne faydası var bize? Ama bizimle problemi olanlara karşı da biz eğilmeyiz, bükülmeyiz, dik durmasını biliriz ve hiçbir zaman da eğilmeyeceğiz, bükülmeyeceğiz. Teslim de olmayacağız." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'da düzenlediği bir basın toplantısından da bahsetti. Bakan Çavuşoğlu, gazetecilerin kendisine çeşitli sorular yönelttiğini aktardı ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"AVRUPA'NIN GİDİŞİ ENDİŞE VERİCİ"

"Almanya'da bir gazeteci, 'Sizin ülkenize gelen her turist tutuklanıyormuş, o yüzden gelmeye korkuyoruz' diyor. Ben de bunun 'zırva' olduğunu söyledim. Bunun İngilizcesi, başka bir kelime. Vay efendim bunu kelime kelime çevirip, ondan sonra da 'Bakan şöyle dedi'. Ben buna zırva demeyeceğim de ne diyeceğim? Bir gazeteci çıkıp, 'Sizin ülkenize gelen her turist tutuklanıyormuş' derse ne diyeceğim? Yani bir gazeteci, önce dürüst olmalı. Bugün Avrupa'daki gazeteciler, dürüst değil. Çünkü onları da yönlendiren siyasetçilerdir, derin devlettir. Bugün Almanya'daki gazetelerin hepsi, yüzde 100'ü, bu sistemin kontrolündedir. Bunu bilerek söylüyorum, çok iddialı bir şekilde söylüyorum. Alman arkadaşlarımızla görüştüğümüz zaman onların da yüzüne söylüyorum. Hiç de bir şey söylemiyorlar. Avrupa'nın kendisini tekrar gözden geçirip, tekrar eski fabrika ayarlarına dönmesi lazım. 2. Dünya Savaşı sonrası fabrika ayarlarına dönmesi lazım. Çünkü bu Avrupa'nın gidişi, felaket ve maalesef endişe verici."

 "Sen orada yurt dışında yaşayan Türkler'in etkin olacağını düşünüyorsan, hiç kusura bakma, ters teper. Ama bizim herhangi bir taraf tutmamız durumunda, oradaki Türklerin nasıl oy vereceğini de onlar iyi tahmin eder. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Bugüne kadar hiç müdahale etmedik. Biz, 15 senedir iktidardayız, bunun imasını bile yapmıyoruz. Başka ülkelerin iç siyasetlerine karışmayı doğru bulmuyoruz. Onlar, bizim iç siyasetimize karışmaya başlarlarsa biz de karışırız. Yani onların anladığı dilden konuşmasını biliriz. Bununla da kalmayız ama bu doğru bir şey olmaz." 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)