Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Barzani Kürtlerin Geleceğini Tehlikeye Attı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak'ta düzenlenen referandumun ardından önemli açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 26.09.2017, 19:10
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Barzani Kürtlerin Geleceğini Tehlikeye Attı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında son günlerin en önemli konularından biri olan Irak referandumu ve referandum sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'' BİZ SADECE YAPMAYIN ETMEYİN DEMEDİK ANLATTIK''

Türkiye'nin Mesut Barzani Başkanlığı'nda ki IKBY'ye referandum sonucunda oluşabilecek her türlü tehlikeyi anlattığına vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, "Biz sadece 'yapmayın etmeyin' deyip kestirip atmadık. Neden yapmamaları gerektiğini ve referandumu iptal ederlerse kendilerine nasıl yardımcı olabileceğimizi de söyledik. Referandumu yaparlarsa da ne ile karşı karşıya kalabileceklerini net bir şekilde izah ettik." değerlendirmesinde bulundu.

''ONLARIN BİZE SÖZÜ VARDI''

Mesut Barzani'nin Türkiye'nin düşünceleri bizim çok önemli dediğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Barzani'nin sözünde durmadığını ifade etti.  "Onların bize bir sözü vardı. Özellikle Barzani'nin. 'Diğer ülkelerin ne dediği önemli değil, burada Türkiye'nin ne dediği önemli, Türkiye'nin tavsiyelerini dinleriz.' demişti. Ama gördük ki dinlemedi.''

''ELDE ETTİKLERİNİ KAYBEDECEKLERİNİ SÖYLEDİK''

''Referanduma karşıyız, haklarınızın yanındayız" mesajını yüz yüze yaptıkları görüşmede de birçok kez ilettiklerini aktaran Bakan Çavuşoğlu "Referandum yaparlarsa karşı karşıya kalacakları tehditleri de kendilerine izah ettik. Kim nereden saldıracak, hangi yaptırımlar olur, şu anda anayasa ile elde ettikleri hakları da kaybedeceklerini, kaos oluşacağını, aynı şekilde Kürt Bölgesel Yönetimi içinde de siyasi kargaşalar olacağını, hepsini söyledik." ifadelerini kullandı.

''KÜRTLERİN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATTI''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğu, IKBY Başkanı Barzani'nin kendi makamını korumak uğruna kütlerin geleceğini tehlikeye attığını vurgulayarak, "Barzani'nin derdi, kendi başkanlığını sürdürmek. Çünkü bölgesel yönetimde Barzani gücünü kaybetti. Diğer partiler kendisine karşı. Diğer partiler, anayasaya meclisin toplanması için seçim kanununu getirme şartını da koydular. Bu seçim kanunu geldiği zaman başkanın süresi de belli olacak. Şu anda belli olmayan bir süreç. Uzun zamandır bölgesel yönetimin başkanlığını yürütüyor ve seçim olsa kaybedeceğini biliyor. Kendi koltuğunu korumak için esasen Kürtlerin geleceğini tehlikeye attı." ifadelerini kullandı.

IRAK'TAN TALEP OLURSA YARDIM EDERİZ

Kuzey Irak'a bir operasyon yapılıp yapılmayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, Irak'tan talep edilmesi durumunda yardımcı olunacağını vurguladı.  "Irak'ın sınır bütünlüğünü destekliyoruz demek, sadece kuru kuruya söz değildir. Irak'ın bu konuda bizden bir talebi olursa Irak'a sınır bütünlüğünü koruması için destek vereceğiz demektir."

''MUHATTABIMIZ BAĞDAT'TIR''

Bağımsız bir kürt devletinin kurulması halinde Türkiye'nin tek başına bir operasyona imza atmayacağını ifade eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şu açıklamalarda bulundu. "Ama bir ülkenin içine askeri olarak gidebilmek için o ülkeden davetin gelmesi gerekir. Burada da bizim muhatabımız Bağdat'tır."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)