Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İdlib Anlaşması Erdoğan ve Putin'in Başarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin yoğun diploması harcayarak engellediği İdlib operasyonlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Bu konuda yapmış olduğu açıklamasında çarpıcı ifadeler kullanan Mevlüt Çavuşoğlu, Trump'ın teşekkürünü hatırlatarak bu anlaşma Erdoğan ve Putin'in başarısıdır, dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İdlib Anlaşması Erdoğan ve Putin'in Başarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı kapsamında gerçekleştirilen toplantılar hakkında açıklamalarda bulundu. 

Türk basın mensuplarına yönelik yapmış olduğu açıklamalarında gerçekleştirilen iki görüşmeler ve dünya gündemine dair açıklamalarda bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib konusuna ayrı bir parantez açtı. 

İDLİB ANLAŞMASI İÇİN TRUMP TEŞEKKÜR ETTİ

ABD'de gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında dünya liderleri ile yapılan ikili görüşmelere dair açıklamalarda bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, 32 tane ikili görüşmeler yaptık; BM Genel Kurul Başkanı da dahil, yeni seçilen, göreve yeni başladı. 22 tane çok taraflı etkinlikte konuşma yaptık, ifadelerini kullandı. Bazı toplantılara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun program nedeniyle katılamadığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu o toplantılarda kendisinin yer aldığı bilgisini verdi. Konuşmasında İdlib anlaşması hakkında da açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

"İdlib anlaşması gerçekten sayın Cumhurbaşkanımızın ve sayın Putin'in bir başarısıydı ve İran da buna çok güçlü bir destek verdi. Görüştüğümüz herkesten çok güçlü destek aldık. Hatta bizim katılmadığımız toplantılarda bile konuşmalarında herkes, Trump dahil Türkiye'ye teşekkür etti. Bizim amacımız, burada özellikle siyasi sürecin önündeki en büyük engel olan çatışmaları tamamen durdurmak ve insani dramların önüne geçmek. Siyasi süreci hızlandırmak, şimdi bunun için yeni bir fırsat doğdu. Yeni kurulacak anayasa komisyonuna da çok güçlü destek veriyoruz."

KIBRIS KONUSU

Mevlüt Çavuşoğlu açıklamaları kapsamında kendisine yöneltilen Kıbrıs sorusuna da yanıt verdi. Bundan sonraki süreçlerde müzakere olsun diye müzakere yapılmayacağını ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, ''Kıbrıs konusunda burada gayri meşru görüşmeler yaptık. Artık yeni bir müzakereye başlamak için ne için müzakere edeceğimizi konuşup kararlaştırmamız lazım. Bir başarısızlığı daha kimse kabul edemez.'' açıklamasında bulundu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 23:42
YORUM EKLE