26 Eylül 2017 Salı 00:43
Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'a Ziyarette Bulunacak Vatandaşlara Yönelik Uyarı!

Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden Irak’ta bulunan veya Irak’a seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik duyurusu yayımladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN IRAK İÇİN GÜVENLİK DUYURUSU

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, IKBY'nin düzenlediği bağımsızlık referandumunun ülkede yeni belirsizliklere, güvenlik sorunlarına ve çatışmalara yol açması gibi tehlikeler doğurduğu vurgulanarak terör örgütlerinin bu durumdan faydalanarak eylemlerde bulunabileceği ifade edildi.

ZORUNLU OLMADIKÇA KALMAYIN UYARISI

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada ayrıca, zorunlu olmadıkça belirtilen şehirlere ziyaretlerin yapılmaması orada bulunan vatandaşlarımız için orada kalınmaması tavsiyesinde bulunuldu. 

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru,

Irak’taki hassas güvenlik koşulları doğrultusunda anılan ülkeye seyahat edecek olan veya halihazırda Irak’ta bulunan vatandaşlarımıza yönelik son uyarımız 18 Ekim 2016 tarihinde yapılmıştı.

Diğer taraftan, IKBY’nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenlediği referandumun Irak’ta yeni belirsizliklere, güvenlik sorunlarına ve çatışmalara yol açması tehlikesi bulunmaktadır.

Referandumun neden olacağı istikrarsızlığı istismar edecek bazı radikal grupların ve terör örgütlerinin ülkemizin IKBY dahil Irak’taki çıkarlarını hedef almaları muhtemeldir.

Bu itibarla, Irak’ın IKBY dışındaki vilayetleri için yapılan yukarıda kayıtlı seyahat uyarısının IKBY kontrolündeki Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’yi de içerecek şekilde genişletilmesi uygun görülmüştür.

Bu vilayetlerde bulunan firmalarımızın ve vatandaşlarımızın,

· her koşulda müteyakkız bulunmaları,

· kalabalık mekanlardan kaçınmaları,

· güvenlik tedbirlerini güçlendirmeleri,

· Bağdat Büyükelçiliğimiz ve Erbil Başkonsolosluğumuz ile temasta olmaları,

· kesinlikle zorunlu olmadığı sürece bu vilayetlere ve bunlar arasında seyahatlerini sınırlandırmaları,

bu vilayetlerde kalışı zorunlu olmayanların ise mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir.

Mevcut koşullarda halihazırda Irak’ın tüm vilayetlerinde bulunan vatandaşlarımızın güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilmektedir. Bu durum bu vilayetlere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımız için de geçerlidir.

Gelişmelere göre Irak’a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir.

Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız’a ilaveten, Bağdat Büyükelçiliğimiz, Erbil Başkonsolosluğumuz ve Süleymaniye Konsolosluk Ajanlığımızca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arzedebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları da takip etmelerinde fayda görülmektedir.

İhtiyaç duyulduğu takdirde aşağıda irtibat bilgileri sunulan Bağdat Büyükelçiliğimiz, Erbil Başkonsolosluğumuz, Süleymaniye Konsolosluk Ajanlığımız ve Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurulması mümkündür. 

Kamupersoneli.net - ANKARA


 

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.