Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e Çok Sert Kınama Mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de Filistinli sivillere barış gösterileri sırasında İsrailli askerler tarafından kullanılan aşırı orantısız güç nedeniyle çok sert bir mesaj yayımladı. Bakanlık tarafından kınama mesajında İsrail'e yönelik sert ifadeler kullanılırken Filistin halkının yanındayız mesajı verildi.

GÜNDEM 30.09.2018, 20:52 30.09.2018, 21:06
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e Çok Sert Kınama Mesajı

Gazze'de Filistinli siviller gün içinde barış gösterileri düzenlediler. İsrailliler tarafından işgal altında bulunan toprakları protesto eden Filistinlilere ise İsrail askerleri aşırı güç kullanmışlardı.

İsrail askerlerinin aşırı sert tutumu ve Filistinli sivillere yönelik silahlı saldırıları sonucu ise 7 kişi hayatını kaybetmiş 500'den fazla insan da yaralanmıştı. 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in bu tutumuna karşı çok sert tepki gösterdi. Bakanlık İsrail askerlerinin barışçı Filistinlilere aşırı güç uygulaması sonucu 7 kişinin hayatını kaybettiğini ve 500 kişinin yaralandığını vurguladığı kınama mesajında aşağıda yer alan ifadeleri kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Tarafından Yayımlanan Basın Açıklaması

İsrail güvenlik güçlerinin Gazze'de barışçı gösteri hakkını kullanan masum sivillere yönelik gerçekleştirdiği ve 7 kişinin ölümüne, 500’ü aşkın Filistinlinin ise yaralanmasına neden olan aşırı ve orantısız güç kullanımını şiddetle kınıyoruz.

İsrail'in işgal altındaki topraklarda Filistinlilere yönelik güç kullanımını fütursuzca sürdürmesi Filistinli sivil halka koruma sağlanmasına ilişkin BM Genel Kurulu kararının uygulanmasının önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Uluslararası toplumun sorumluluk sahibi tüm üyelerini İsrail güvenlik güçlerinin işlediği suçların faillerinin hesap vermesinin sağlanması ve gelecekte bu tür saldırıların tekerrürünün engellenmesi hususunda ısrarcı olmaya davet ediyoruz. Türkiye bu konunun uluslararası platformlarda takipçisi olmaya ve Filistin Devleti'nin ve halkının yanında durmaya devam edecektir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)