Dışişleri Bakanlığı'ndan Katalonya Açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı, İspanya'da yaşanan bağımsızlık olaylarına yönelik bir basın açıklaması yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Katalonya Açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden İspanya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Katalonya Özerk Bölgesi ile ilgili bir basın açıklaması yayımladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN KATALONYA AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı, yayımlamış olduğu basın açıklamasında, İspanya'da yaşanan olayların yakından incelendiğini belirterek Katalonya'nın bağımsızlık kararının olumlu bir adım olmadığı vurgulandı. Bakanlık yayımladığı basın açıklamasında ayrıca, Katalonya Özerk Bölgesi'nin almış olduğu kararda ısrar etmemesi gerektiği aktarılırken Türkiye'nin İspanya Hükümeti'nin yanında olduğu vurgusu yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan basın açıklaması,

İspanya'da Katalonya Özerk Bölgesiyle ilgili yaşanan gelişmeleri yakından izlemekteyiz.

Katalonya Özerk Bölgesi Parlamentosu'nun bugün öğleden sonra aldığı bağımsızlık ilanı kararı doğru yönde atılmış bir adım teşkil etmemektedir. İspanya'nın toprak bütünlüğü ile Anayasa'ya ve İspanya halkının iradesine saygıyı esas olarak görmekteyiz. Parlamento'nun tek taraflı kararının İspanya Anayasası ve kanunlarıyla bağdaşmadığını, İspanya ve bölge halkının iradesini yansıtmadığını değerlendirmekteyiz.

Anayasal meşruiyeti bulunmayan, gerginliğe ve tırmanmaya yol açabilecek bu tek taraflı kararda ısrar edilmemesini, demokrasi çerçevesinde ve hukukun üstünlüğü temelinde çözüm bulunmasını temenni etmekteyiz.

Türkiye, dost ve müttefik İspanya'nın hükümet ve kurumlarının bu sınamayı aşabileceğinden kuşku duymamakta ve bu yöndeki çabalarını desteklemektedir.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE