Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika Dorian Kasırgası uyarısı!

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güneydoğu sahillerine doğru seyrini sürdüren Dorian Kasırgası nedeniyle seyahat duyurusu yayınladı. Duyuruda "Karayipler bölgesinden ABD'nin Güneydoğu sahillerine doğru seyrini sürdüren Dorian Kasırgası'nın sebebiyet verebileceği afet koşulları nedeniyle, vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Kasırga'nın etkili olması beklenen Güneydoğu Amerika kıyıları ve Karayipler bölgesine seyahatlerinden kaçınmaları, bölgede bulunan vatandaşlarımızın ise yerel makamların güvenlik ve afet duyurularını takip etmeleri önemle tavsiye olunur." denildi.

GÜNDEM 31.08.2019, 14:36 31.08.2019, 15:07
Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika Dorian Kasırgası uyarısı!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika kasırga uyarısı ile Türk vatandaşlarına önemli uyarı yayınladı.

Karayipler bölgesinden ABD'nin Güneydoğu sahillerine doğru seyrini sürdüren Dorian Kasırgası'nın sebebiyet verebileceği afet koşulları nedeniyle, vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Kasırga'nın etkili olması beklenen Güneydoğu Amerika kıyıları ve Karayipler bölgesine seyahatlerinden kaçınmaları, bölgede bulunan vatandaşlarımızın ise yerel makamların güvenlik ve afet duyurularını takip etmeleri önemle tavsiye olunur.

Halen bölgede bulunan vatandaşlarımızın, kendilerine en yakın temsilciliklerimize veya aşağıdaki telefon numaraları üzerinden Konsolosluk Çağrı M erkezi'ne başvurmaları mümkündür.

Konsolosluk Çağrı Merkezi

ABD’den: + 1 888 566 7656

Diğer Ülkelerden : +90 312 292 29 29

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KASIRGA KATEGORİ 4'E ÇIKTI

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, adeta kıyamet alarmı verdi. Tarihinin en yıkıcı kasırgasına hazırlanan ABD, bir çok bölgede acil durum ilan etti. Dorian kasırgası dedikleri felaketi en ucuz bir şekilde atlatabilmek için, bölge halkına, 7 günlük yiyecek stoğu yapıp derhal sığınaklara kapanmaları talimatı verildi. 

Dorian Kasırgası, Karayip denizi üzerinde şiddetlenerek ilerlemeyi sürdürüyor. Porto Riko’yu teğet geçen kasırganın kısa sürede Florida ve Georgia eyaletlerine ulaşması bekleniyor. Eyaletlerde Dorian Kasırgası nedeniyle acil durum ilan edildiği de açıklandı, en az 7 günlük gıda stoku yapılması önerildi.

Açıklamanın ardından pek çok kişi marketlere akın etti. Binalarını kasırganın şiddetinden ve sel riskinden az da olsa korumak isteyenler ise kum torbalarıyla önlem aldı.

Gece saatlerinde ise Dorian’ın 5 kategorili Saffir Simpson ölçeğine göre ‘Kategori 4’e yükseltildiği ve rüzgar hızının saatte 210 ila 240 kilometreye ulaşacağı tahmin edildiği duyuruldu.

Federal ve Florida eyalet yetkilileri, vatandaşlara güvenli yerlerden ayrılmamaları çağrısında bulunuyor.

ABD Başkanı Trump da hafta sonu Polonya’ya yapacağı ziyareti iptal ederek kasırgayla ilgili gelişmeleri takip etmek üzere başkent Washington’da kalmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Yorumlar (1)
Konyalı kadir kapıcı 4 ay önce
23 Haziran'da feseimde paylaştım.amarikaya yakın ulkeler kasirga gelebilir diye bizim.gibi insanlarda faylansa uleker karsilik.beklemem dünyada ne kadar kasirga olmadan önce görüyor veya hissediyor tahmin edebiliyorum.depremide onceden hissediyorum.