Dışişleri Bakanlığından Güvenli Bölge Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy güvenli bölge hakkında açıklamalarda bulundu. Aksoy açıklamalarında ABD askeri heyetinin Suriye sınırında kurulması öngörülen güvenli bölge görüşmeleri için gelecek hafta Ankara'ya geleceğini ifade etti.

GÜNDEM 02.08.2019, 12:48 02.08.2019, 12:59
Dışişleri Bakanlığından Güvenli Bölge Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, mutat basını bilgilendirme toplantısı düzenledi ve güvenli bölge hakkında açıklamalarda bulundu. 

GÜVENLİ BÖLGE AÇIKLAMASI

Hami Aksoy açıklamalarında ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye ziyaretinde çeşitli toplantıların yapıldığını ifade etti. Ayrıca Hami Aksoy açıklamalarında güvenli bölge ve Suriye ihtilafının tüm yönlerinin ayrıntılı ele alındığını belirtti.

Konu ile ilgili olarak toplantılarda, Türkiye'nin ABD tarafına temel beklentilerini yeniden aktardığını ifade eden Aksoy, bu beklentilerin, bölgenin derinliğinin 32 kilometre olması, bölgenin kontrolünün Türkiye'de bulunması ve terör örgütü PYD/YPG'nin bu bölgeden çıkarılması olduğunu söyledi.

Hami Aksoy söz konusu açıklamalarında "ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde (Suriye sınırında) güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız. Bunu her düzeyde ABD'li muhataplarımıza iletiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bunun yanı sıra Hami Aksoy açıklamalarında Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin Aksoy'un açıklamaları şöyle oldu:

"Bu sürecin oyalamaya dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Beklentilerimizin karşılanmaması halinde, ulusal güvenliğimizi sağlamak üzere her türlü önlemi alabilecek kabiliyete ve yeteneğe sahibiz."

Yorumlar (0)