Diyanet İşleri Başkanlığı Darbecilerin Cenaze Namazı Kılınmayacak

Son dakika: Diyanet İşleri Başkanlığı , darbe girişimi sırasında öldürülenler için sela, teçhiz, tekfin ve cenaze namazı kılınması gibi din hizmetlerinin verilmeyeceğini açıkladı.

GÜNDEM 19.07.2016, 15:42 19.07.2016, 15:44
Diyanet İşleri Başkanlığı Darbecilerin Cenaze Namazı Kılınmayacak
  Diyanet İşleri Başkanlığından, meşru yönetimine başkaldırarak milletin ve devletin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve halka karşı acımasızca silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı sela, teçhiz, tekfin ve cenaze namazı kılınması gibi din hizmetlerinin başkanlık tarafından verilmeyeceği bildirildi.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde öldürülen darbecilerin cenaze namazlarıyla ilgili Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına çok sayıda sorunun geldiği belirtildi. Bunun üzerine söz konusu açıklamanın yapılmasının uygun görüldüğü bildirilen açıklamada, cenaze namazı, ölen bir mümin için yerine getirilen bir tezkiye ve dua olarak nitelendirildi.

Bu merasimde müminlerin ölen için dua ettiği, hüsnü şehadette bulunduğu ve haklarını helal ettiklerini ilan ettiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Halbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sela, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir. Ancak zorla ve tehdit ile olaya sürüklenmiş, hiçbir şeyden habersiz ne olduğunu bilmeden kendisini çatışmaların içinde bulmuş ve hayatını kaybetmiş, er-erbaş ve askerlerimiz ile güvenlik görevlilerimiz bu uygulamanın dışında tutulacaktır."

AA
Kamupersoneli.net 
Yorumlar (0)