Diyanet'ten Faiz Haberleri Hakkında Son Dakika Açıklaması!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gelirleri arasında faizin de yer aldığı ileri sürülmüş ve bu konuyla alakalı olan haberler basına servis edilmişti. Bu konuyla ilgili olarak Diyanet İşleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. İşte Diyanet'in konu hakkında görüşleri...

GÜNDEM 04.10.2018, 16:45 04.10.2018, 16:52
Diyanet'ten Faiz Haberleri Hakkında Son Dakika Açıklaması!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tarafından yeni bir açıklama geldi.

Bugün pek çok gazete ve televizyon kanalında tartışma konusu olan Diyanet Faiz gelirleriyle alakalı olarak yeni detaylar gün yüzüne çıktı.

Sayıştay tarafından açıklanan rapora göre; Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılında 514.1 milyon lira gelir elde etmiş ve bu rakamın 256 bin 806 lira 46 kuruşu faizden geldiği ileri sürülmüştü.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bu konuyla alakalı olarak son dakika açıklaması geldi.

Konuyla alakalı olarak yapılan açıklamada ise; personele yersiz (mevzuata aykırı olarak) ödenen paraların, aile yardımı, harcırah, ek ders gibi kontrol-denetim sonucunda farkına varıldığında geriye alınması aşamasında faiziyle, Hazineye ödenmesi işlemi olduğu vurgulandığı duyuruldu.

Ayrıca yapılan açıklamada ise;

"Bu durumun, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun değişik 71'inci maddesi gereği ortaya çıkan, devletin bütün alacaklarında uyguladığı kanuni bir zorunluluktur.

Yoksa Başkanlığımızın bir işletme gibi gelirlerinden faiz elde ettiği ve kullandığı gibi bir durum söz konusu değildir.

Personelden yapılan bu istirdat (geri alma, tahsil) faizi hazineye irat kaydedilmektedir. Özetle, devletin bütçesinin zarara uğramasının önlenmesi söz konusudur." denildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)