Diyanetten Dikkat Çeken Öneri: Sosyal Medya Orucu da Tutulsun

Diyanet İşleri Başkanlığının Mayıs ayı tarihli dergisinde Ramazan ayının geldiği ve bu Ramazan ayında Müslümanların e-oruç tutması istendi. Söz konusu öneride Müslümanların Ramazan ayında oruçlarını tutarken oyun sitelerinde ya da sosyal medyada zaman öldürmek yerine aile ve arkadaşlarıyla zaman geçirmesi istendi.

Diyanetten Dikkat Çeken Öneri: Sosyal Medya Orucu da Tutulsun

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yıl içinde her ay bir dergi yayımlanıyor. Bu derginin Mayıs ayı tarihli sayısında Ramazan ayında tutulacak oruçların yanı sıra sosyal medya orucu önerisi de verildi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Kılıç, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından "Diyanet" dergisindeki "e-Oruç" başlıklı yazısında, teknolojinin hayata yenilikler getirdiği belirtildi.

İlhan Kılıç açıklamasında teknolojideki bu gelişimlerin insan hayatına bir takın kolaylıklar getirdiğini ancak beraberinde zorlukları da getirdiğini ifade etti. İlhan Kılıç açıklamalarında son yıllarda televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim alanındaki teknolojilerin sosyal ilişkileri şekillendirdiğini ifade etti.

İlhan Kılıç açıklamalarının devamında teknolojiye karşı gelme ve tümüyle reddetmenin anlamlı olmadığını ifade ederek tüm bu kaygı verici gelişmelerin öncelikle farkında olmak ve daha sonra da buna bir tavır almak gerektiğini düşünmek zorunda olduğumuzu ifade etti.

E-ORUÇ ÖNERİSİ...

İlhan Kılıç açıklamalarının devamında "Peki bu nasıl mümkün olabilir?" sorusuna yanıt verdi ve bunun e-oruç'la mümkün olabileceğine dikkat çekti. İlhan Kılıç açıklamalarında e-oruç'un tarifini de yaptı. 

PEKİ E-ORUÇ NEDİR?

Buna göre İlhan Kılıç elalemin yediği yemeği ya da gezdiği yerlere beğeni yapmakla zaman geçirmek yerine, yemek yiyemeyenleri düşünmek veya maddi imkansızlıktan dolayı gitmesi gereken ya da gitmek istediği yerlere gidemeyenleri dikkate almak olduğunu ifade etti. Ayrıca Kılıç açıklamalarında yüzlerce ya da binlerce kilometre ötede hayatta hiç tanımadığımız ve görüşmediğimiz bir kişi ile saatlerce vakit geçirmek yerine, her gün karşılaştığımız insanlarla ya da komşumuzun haliyle hemhal olmak ve bunun gibi davranmanın e-oruç içerisine girdiğini bildirdi.

Oynamaktan beyin uyuşturan oyunlarda bir üst levele nasıl çıkacağım kaygısından ziyade, halihazırdaki nefsin seviyesini nasıl bir üst makama çıkarılacağını düşünmek, oyun sitelerinde saatlerce kalarak onlarca insan öldürmek yerine, kendi çocuklarımız, kardeşlerimiz ya da komşumuzun yalnız çocuğu ile oyun oynayarak ona yaşamı ve yaşatmayı öğretmenin de e-oruç kapsamında olduğunu ifade etti.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 12:09
YORUM EKLE