banner731

Diyarbakır, Hakkari, Şırnak Kurban Bayramı Namazı Vakitleri! Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 81 il için kurban bayramı namazı saatlerini açıkladı. Kurban bayramı namazı kılacak vatandaşlar tarafından kurban bayramı namazının nasıl kılındığı merak ediliyor. 2019 yılında 11 Ağustos'ta idrak edilecek kurban bayramı namazı saatleri araştırılıyor. Peki Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta kurban bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

GÜNDEM 10.08.2019, 22:10 10.08.2019, 22:29
Diyarbakır, Hakkari, Şırnak Kurban Bayramı Namazı Vakitleri! Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

2019 yılı kurban bayramı 11 Ağustos'ta idrak edilecek ve kurban bayramı namazı saatleri araştırılmaya başladı.

İl, İl kurban bayramı namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından açıklandı. Peki DİB 81 il kurban bayramı namazı saatleri kaçta kılınacak?

Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta yaşayan vatandaşlar, Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta saat kaçta kurban bayramı namazı kılacaklarını sorguluyorlar.

Diyanet işleri başkanlığınca açıklanan saatlere göre Diyarbakır, Hakkari ve Şırnak'ta illerinde kılınacak kurban bayramı namazı saatleri açıklandı.

KIRŞEHİR, KAYSERİ VE NEVŞEHİR KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAATLERİ

Diyarbakır'da kurban bayramı namazı saat 06:06'da kılınacaktır ve Şırnak için bayram namazı saati ise 05.58 olarak duyuruldu.

Hakkari'de yaşayanlar için ise Hakkari kurban bayram namazı saati 05.53 olarak bildriildi.

PEKİ BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Kurban Bayramı namazının kılınışı ile Ramazan Bayramı namazının kılınışı arasında fark yoktur.

iŞTE KURBAN BAYRAMI NAMAZI KILINIŞI

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikİnci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Burdan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Yorumlar (0)