DSÖ ilk defa açıkladı! Türkiye corona virüs vakalarında flaş açıklama! 3 Katına çıktı!

DSÖ ilk defa açıkladı! Türkiye corona virüs vakalarında flaş açıklama! 3 Katına çıktı!

Corona virüs vakalarının tartışma konusu olduğu bugünlerde Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'de corona virüs vakaları hakkında ilk defa flaş bir açıklama yaptı. DSÖ tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye’nin semptom göstermeyen kişiler de dahil olmak üzere tarama testlerini yapabilmek amacıyla nisan ayındaki günlük test kapasitesini ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün yayılmasını önleme stratejisini takdir etmektedir." denildi.

Corona virüs salgınında yalnızca belirti gösteren hasta sayılarını açıkladıklarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ifade etmesi ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) flaş bir açıklama geldi.

CORONA VİRÜS SALGININDA FLAŞ AÇIKLAMA

DSÖ tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye, semptom gösteren ya da göstermeyen tüm Covid-19 pozitif vakalarını izole etmektedir. Bu yaklaşım bulaş zincirini kırmak için bir ön koşuldur. DSÖ, aynı zamanda, konuyla ilgili DSÖ rehberi kapsamında veri toplama ve pandemiye yanıt önlemlerinin uyumlu hale getirilmesine yönelik çağrılar yapmaktadır” denildi.

DSÖ ilk defa açıkladı! Türkiye corona virüs vakalarında flaş açıklama! 3 Katına çıktı!

BİRARAYA GELİNECEK

Öte yandan açıklamanın devamında, “DSÖ, raporlama ve veri toplama mekanizmalarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dahil olduğu tüm üye ülkelerle görüşmelerini devam ettirmektedir. Covid-19’un durdurulabilmesi için pandemi sürecinde veri paylaşımını daha güçlü hale getirmek ve kanıta dayalı kararları desteklemek amacıyla karşılaşılan sorunlar ve çözümleri ele almak üzere bölgede ülkeleri bir araya getirmeyi planlamaktayız” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE 3 KATINA ÇIKARDI

DSÖ açıklamasının devamı şöyle:

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’nin semptom göstermeyen kişiler de dahil olmak üzere tarama testlerini yapabilmek amacıyla nisan ayındaki günlük test kapasitesini ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün yayılmasını önleme stratejisini takdir etmektedir. Bu sayede, herhangi bir semptom göstermeyen kişiler de dahil sağlık sisteminin daha fazla insana ulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Risk altındaki bireyler, şüpheli ve olası vakalar ve teyit edilen vakaların yakın temaslıları test açısından önceliklendirilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.