Dünyayı Sallayacak Açıklama Geldi ! Veliaht Prens Selman Kaçıkçı Cinayetindeki Sorumluluğunu Kabul Etti

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Selman açıklamalarında bu olayın kendi sorumluluğu altında olduğunu ve tüm sorumluluğu kabul ettiğini belirtti.

GÜNDEM 26.09.2019, 11:47
Dünyayı Sallayacak Açıklama Geldi ! Veliaht Prens Selman Kaçıkçı Cinayetindeki Sorumluluğunu Kabul Etti

Prens Bin Selman'ın, Amerikan PBS televizyon kanalının "Frontline" haber programının yapımcısı, gazeteci Martin Smith'e, Aralık 2018'de Riyad'da bir elektrikli otomobil yarışı sırasında Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı açıklamalar, 1 Ekim'de yayımlanacak programın tanıtım fragmanında yer aldı.

EKRANA TAŞINDI

Tanıtım fragmanında, Bin Selman'ın Kaşıkçı cinayetiyle ilgili sorulara ilk kez bir söyleşide yanıt verdiği belirtilerek Veliaht Prens'in gazeteci Smith ile diyaloğundan parçalar, Bin Selman'ın görüntüsü ve sesi kullanılmadan ekrana taşındı.

Bilindiği gibi Suudi gazeteci Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüştü. Ayrıca BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından Haziran ayında bir rapor hazırlanmıştı. Bu raporda Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

TÜM SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM

Söz konusu fragmanda Smith, "Ona Kaşıkçı cinayetindeki rolünü sorduğumda bana, 'Bu olay benim sorumluluğum altında oldu. Tüm sorumluluğu üstleniyorum çünkü benim sorumluluğum altına oldu' cevabını verdi." ifadelerini kullanıyor. 

Yorumlar (0)