EGM'den son dakika uyarısı! Yarına dikkat! Yaya geçitlerinde 200 bin kolluk kuvvet görevlisi

EGM'den son dakika uyarısı geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü yarına dikkat çekti. Trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla yarın 20 bin yaya geçidinde 200 bin kolluk görevlisi, ikişer saat yaya nöbeti tutacak.

GÜNDEM 01.10.2019, 15:18 01.10.2019, 18:33
EGM'den son dakika uyarısı! Yarına dikkat! Yaya geçitlerinde 200 bin kolluk kuvvet görevlisi

Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığı trafikte yayalara öncelliği arttırmaya başladı. Ülke genelinde eş zamanlı olarak "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" kampanyasıyla emniyet görevlileri trafikte yaya önceliğine dikkat çekecek.

PROTOKOL ÜYELERİ NÖBET TUTACAK!

 İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da hazır bulunacağı nöbette, bakan yardımcıları, valiler, il ve ilçe emniyet müdürleri, jandarma komutanları, kaymakamlar, okul müdürleri ve okul geçidi görevlilerinin yer alacağı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde yapılan değişikliğin “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır." şeklinde düzenlendiği aktarıldı.

KAZALAR AZALDI

Ayrıca trafikte son zamanlarda yayalara verilen önceliklerden dolayı da yapılan düzenlemelerle "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" kampanyasının sonuç verdiği, trafik kazalarındaki yaya ölümlerinin geçen yıla göre yüzde 34,5 azaldığı bildirildi.

Yarın 13.00-15.00 saatlerinde gerçekleştirilecek "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla yapılacak nöbette binlerce polis görev yapacak.

Yorumlar (0)