Ehliyet ve Pasaportta Yeni Dönem Başlıyor! Son Tarih Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, merak edilen konularla alakalı açıklamalarda bulundu. Ehliyet ve pasaport işlemleriyle alakalı olarak devir konusunda çalışmaların sonuna gelindiğini ve emniyetten alınarak nüfus müdürlüklerine verileceğini belirtti.

Ehliyet ve Pasaportta Yeni Dönem Başlıyor! Son Tarih Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, ehliyet ve kimliklerle alakalı olarak merak edilen tüm detaylara açıklık getirdi. Güner konuyla alakalı olarak; "Ehliyet ve pasaportun emniyetten alınarak nüfus müdürlüklerine devri konusunda çalışmalarda sona gelinmiştir. 5 Mart 2018'den itibaren yavaş yavaşd devralmaya başlayacağız. 2 Ninsan 2018 tarihinden itibaren tümüyle ize devredilmiş şekilde olacak." ifadelerini kullandı.

Hürriyet'in haberine göre; Pasaport ve ehliyetlerin 5 Mart 2018 tarihinden itibaren pilot illerde nüfus müdürlüklerinden verileceğini ve 2 Nisan 2018 tarihinde ise tamamıyla emniyetten nüfus müdürlüklerine geçeceğini belirten Güner, bu zamana kadar 16 milyon kişi çipli yeni Türkiye Cumhuriyeti kimliğini aldı diyerek; "Din hanesine isteğe bağlı olarak çipe yükleniliyor isteyen vatandaşlarımız din hanesini boş bırakabilirler." dedi.

17 MİLYON KİŞİ YENİ KİMLİK ALDI

Yeni kimlikle alakalı açıklamalarda bulunan Güner; "Bugün bakıldığında 17 milyon kişiye yeni kimlik kartı dağıttık. Günlük 75 Bin ile 80 bin lira arası üretip dağıtmaktayız. Günlük başvuru süresi ise ortalama olarak 75 bin. Her sene nüfusun yüzde 25'ine yeni kimliklerini vermeyi hedefledik. 2017 yılını baz alırsak 4.5- 5 sene gibi yani 2022 yılında bitirmeyi planlamaktayız. 

TC NUMARASI NEDEN ÇİFT RAKAMLA BİTİYOR?

Kimlik numarasıyla alakalı olarak açıklamalarda bulunan Güner, "Bir de Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları neden çift rakamla bitiyor? Tek rakam neden yok polemikleri söz konusu. Matematksel algoritma mantığı içerisinde üretilmiştir. son rakam bütün Türkiye Cumhuriyeti kimlik numalarında çifttir. Taklit edilmemesi ve birbiriyle çakışmaması için bu şekilde ayarlanmıştır." dedi

ÖLÜ VATANDAŞLARA KİMLİK NUMARASI

Ölü vatandaşlara kimlik numarası verilmesiyle alakalı olarak; "Türkiye Cumhuriyeti kimlik uygulamasına geçilmeden önce ölenlere de TC kimlik numarası verilmekteydi. Bunun mantığı ise kişnin aile ve soy bağlantılarının belirlenmesi olarak ifade ediyoruz." ifadesini kullandı.

YENİ DOĞAN BEBEKLERE HASTANEDE KİMLİK

Yeni doğan bebeklere kimlik verilmesiyle alakalı olarak; "Nüfus Kanunu'nda yapılmış olan değişikliklerle hastanede yeni doğan bebeklere direkt kayıt altına alınması sağlanabilecek. Örnek verecek olursak; anne ve baba hastanede doğumu yapılan çocuklarının ismine karar verdiyse hastane yönetimine gidecek ve bunu beyan edecek. benim çocuğumun ismi bu kaydedin diyecek ve nüfus müdürlüğüne gerek kalmayacak. Bizim sistemimize düşecek onun kimlik müracaatını almış olacak. Kimliğini düzenleyip adreslerine gönderim yapacağız." ifadesinde bulundu.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 18:00
YORUM EKLE