Alexa
banner634

Emekli Öğretmen 9 Yıl Sonra SGK Aleyhine Açtığı Davayı Kazandı

Aşırı terleme rahatsızlığı nedeniyle botoks tedavisi olan emekli öğretmen tedavi masrafları karşılanmadı. Bunun üzerine emekli öğretmen SGK aleyhine açtığı davayı 9 yıl sonra kazandı.

Emekli Öğretmen 9 Yıl Sonra SGK Aleyhine Açtığı Davayı Kazandı

Aşırı terleme rahatsızlığı nedeniyle botoks tedavisi olan emekli öğretmen tedavi masrafları karşılanmadı. Bunun üzerine emekli öğretmen SGK aleyhine açtığı davayı 9 yıl sonra kazandı.

06 Kasım 2017 Pazartesi 17:48
Emekli Öğretmen 9 Yıl Sonra SGK Aleyhine Açtığı Davayı Kazandı

Bursa'da yaşayan 75 yaşındaki emekli öğretmen İsmail Hatemoğlu'nun avukat olan kızı Gülçin Buluk konu ile ilgili olarak çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Buluk yaptığı açıklamalarında babasının 2004 yılında aksiler hiperhidroz (aşırı terleme) hastalığı için etkili olan botoks (Botulismus toksini Tip A) tedavisine başladığını bildirdi. Ayrıca Buluk tedavinin yılda bir kere uygulanması gerektiğini ifade etti. Gülçin Buluk tedavi için 2004 ve 2005'te Emekli Sandığından ödeme yapıldığını anlattı.

TALEP REDDEDİLDİ

Gülçin Buluk Sağlık Uygulama Tebliği'nde belirtilen "hekimler tarafından botoks uygulamasının zorunlu olduğunu belirtir heyet raporu" alınmış olmasına rağmen babasının başvurusu doğrultusunda SGK tarafından ödeme yapılmadığını belirtti. Ayrıca Gülçin Buluk 008 yılının Mart ayında Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurarak, tedavi masraflarının karşılanmasını talep ettiklerini, kurumun, "Botulismus toksininin (botoks) hangi tanılarda ödeneceğini katalog olarak sayılı bir şekilde yayınladık. Sizin rahatsızlığınız bu tanılardan değil" şeklinde yanıt vererek, talebi reddettiğini kaydetti.

DANIŞTAYA BAŞVURDULAR

Bunun üzerine Gülçin Buluk "aşırı terleme hastalığına ilişkin tedavi masrafının ödenmesi yolunda yaptıkları başvurunun reddine dair işlem ile bu işlemin dayanağı olan SGK Sağlık Uygulama Tebliği'nin, Botulismus Toksini Tip A (botoks) maddesinin eksik düzenlendiği gerekçesiyle maddenin iptali" için Danıştay'a başvurduklarını belirtti. Danıştay 11. Dairesinin, 2010 yılında Sağlık Uygulama Tebliği'nin ilgili maddesinin iptaline karar verdiğini ifade eden Gülçin Buluk SGK'nın Danıştay’ın kararı sonrasında temyiz yoluna başvurduğunu dile getirdi.

SGK'NIN ÖDEME LİSTESİNE ALINACAK

Gülçin Buluk Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun, 11. Dairenin kararını onadığını, kurulun karar düzeltme yoluna başvuran SGK'nın talebini geçen haziran ayında oy birliği ile reddettiğini aktardı ve kesinleşen kararla birlikte aksiler hiperhidroz hastalığının tedavisinde etkili olan botoksun, SGK'nın ödeme listesine alınacağını söyledi.

"ÜCRETSİZ FAYDALANABİLECEKLER"

Konu ile ilgili olarak Gülçin Buluk açıklamalarında "Bu kazanım, sadece babamın kazanımı değil, ülke çapında bu hastalıktan muzdarip kim varsa kurumdan ödemesini alabilecek. Babamın fikir babalığı yaptığı bu kazanımın bütün mağdur insanlara umut olmasını diliyorum. Davayı kazandık, şu anda SGK'nın Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki bu değişikliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasını bekliyoruz. Yayımlanmasını müteakip tüm bu hastalıktan muzdarip vatandaşlar bu ilacın ödemesinden ücretsiz faydalanabilecekler." ifadelerine yer verdi.

DANIŞTAY KARARI

Ayrıca Danıştay kararında ise "aşırı terleme hastalığının tedavi yöntemleri arasında botoks uygulaması yer almasına rağmen bu hastalığın tebliğde öngörülen olgular arasında sayılmadığı, davacının durumunun tebliğde öngörülen bütün koşulları taşıdığı ayrıca SGK'nın ilgili dairesinin tebliği kapsamına alınan hastalıklar belirlenirken, uzman kişilerin görüşleri alınarak hangi olgunun kapsama alınıp alınmayacağı hususunda araştırma yapıldığı ancak aşırı terleme durumuyla ilgili değerlendirme yapılmadığının anlaşıldığı" ifadelerine yer verdi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

►►►2018 KPSS ÖNLİSANS HAZIRLIK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner654

banner631