En faziletli sadaka verme yolu! Bakkal'ın veresiye defterini satın aldı!

Mübarek Ramazan ayında hayırseverler en faziletli sadaka verme nasıl olur diye araştırma yaparken, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde kimliği meçhul bir hayırsever, sadaka vermek isteyen diyen hayırseverlere örnek teşkil edecek bir davranışta bulundu. Henüz kim olduğu belli olmayan bir hayırsever, bir bakkalın 6 bin 857 liralık veresiye defterini satın alıp, bakkaldan erzak borç etmeye mecbur kalmış ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödedi..

GÜNDEM 17.05.2019, 22:25 17.05.2019, 22:46
En faziletli sadaka verme yolu! Bakkal'ın veresiye defterini satın aldı!

On bir ayın sultanı olarak adlandırılan bu mübarek Ramazan ayında, hayırlara vesile olmanın yolunu arayan hayırseverler, gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup yardım etmek istiyorlar. 

4 gün önce, sadaka (karşılıksız yardım) vermek isteyen bir hayırsever, Lüleburgaz'ın Özerler Mahallesi Altıyol mevkiinde bakkal olan Kadir Alaç'ı telefon arayarak veresiye defterini satın almak istediğini bildirdi. Alaç'ın defteri satabileceğini söylemesi üzerine dükkanına 4 gün önce birisi gelerek, hayır sahibi kişinin kendisini gönderdiğini ve veresiye defterini satın alacağını söyledi. Teklif karşısında şaşırdığını söyleyen Alaç, "Ben şaşırdım. Veresiye defterini almak için ısrar etti. İçinde 6 bin 857 lira alacağım vardı. Pazarlık sonucu 6 bin lira karşılığında veresiye defterini bizden aldı. Bunu bizim atalarımızın yaptığını biliyordum, Osmanlı'da bu işler vardı. Hala bu geleneği sürdüren insanlar varmış. Kendisini tanımıyorum, bilmiyorum ama ona çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir hayır işledi. Defterin içinde 20 hanenin vereceği borcu vardı. Bu 20 hanede gerçekten dar gelirli ihtiyaç sahibiydi. O onları sevindirdi. Kendisine ben buradan onlar adını teşekkür ediyorum" dedi.

Bakkal Kadir Alaç,  borcunu ödemeye gelen bazı müşterilenin borçlarının veresiye defterini alan kişi tarafından ödendiğini öğrenince çok şaşırdıklarını anlattı. Alaç, veresiye defterindeki borçların ödenmesinin ardından kalın defter yerine artık ince bir defter kullanmaya başladığını söyledi.

Yorumlar (0)