Endonezya'da Yapılan Seçimde Aşırı Yorgunluktan Ölen Sandık Görevlisi Sayısı 272'ye Yükseldi!

Dünyanın en büyük ve tek günlük seçimi 17 Nisan 2019 tarihinde Endonezya'da yapıldı. Ancak aşırı yorgunluğun yaşandığı Endonezya seçimlerinde 272 sandık görevlisi hayatını kaybetti.

GÜNDEM 29.04.2019, 15:10
Endonezya'da Yapılan Seçimde Aşırı Yorgunluktan Ölen Sandık Görevlisi Sayısı 272'ye Yükseldi!

Konuya yönelik olarak Reuters'ta paylaşılan içeriğe göre;

Dünyanın en büyük ve tek günlük seçimi Endonezya'da yapıldı ve oy kullanımın sona ermesiyle beraber milyonlarca oy pusulası elle sayıldı.

Saatler boyu süren sayım sonrasında aşırı yorgunluk nedeniyle rahatsızlanan 272 sandık görevlisi hayatını kaybetti.

260 MİLYON NÜFUSLU ÜLKE

17 Nisan 2019 tarihinde yapılan seçimlerde 260 milyon nüfuslu ülkede masrafların kısılması nedeniyle ilk defa; devlet başkanlığı seçimi, yerel ve ulusal parlamento seçimleri tek seferde gerçekleştirildi.

Diğer yandan 193 milyon seçmenin yüzde 80'inin ise 800 binden fazla seçim lokalinde oy kullandığı söz konusu seçimde, her seçmen beş oy pusulası doldurmak durumunda.

Oylamaların yüksek oranla barışçıl olduğu bildirildi.

Sekiz saat devam eden oylama batıdan doğuya doğru 5 bin kilometre'den daha uzun bir ülkede yürütmenin ve oy pusulalarının el ile sayılmasının ölümcül olduğu ülke genelinde dilden dile yayılmış durumda.

272 sandık görevlisi hayatını kaybederken, bin 878 kişi ise hastalandı.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Susanto, Maliye Bakanlığı'nın hayatını kaybeden görevlilerinin yakınlarına tazminat ödeyeceği bildirildi.

Söz konusu seçimin kesin sonuçları ise 22 Mayıs 2019 tarihinde açıklanacak.

Yorumlar (0)