Engelli Bakım Ücretlerine İlişkin Önemli Değişiklik

Engelli bakım ücretlerine yönelik yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemede memur zamlarına endeksli olarak belirlenen, evde bakım ücretlerini belirleme yetkisi hangi Bakanlıklara verildi? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

GÜNDEM 30.09.2017, 18:36 30.09.2017, 21:57
Engelli Bakım Ücretlerine İlişkin Önemli Değişiklik

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan ve vergi kanunlarında bazı değişiklikleri öngören tasarıda engellilerin bakım ücretlerinin belirlenmesinde şekil değişikliğine gidildi.

Bundan sonra ücretlerin belirlenmesini 2 Bakanlığa ait Bakanlar yapacaklar.

Maliye ve Aile Bakanları Ücretlendirme Yapacak

Yapılan düzenleme ile engelli bakım ücretlerini yetkilendirme işi bundan sonra Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca yapılacak.

Eski sistemde, engelliler evde bakım ücretleri memur maaşları ile orantılı olarak ayarlanıyordu. Ancak yapılan yenş sistemde hem memur maaşlarına göre artış olabilecek, hem sabit tutulabilecek, ayrıca memur zammı olmadan da engelli bakım ücretlerinde artış olabilecek. Bu artış Maliye Bakanı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı tarafından gerçekleştirilecek.

Eski Düzenleme

> "...Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır..."

Yeni Düzenleme

"....Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetlerinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı ile bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için verilecek aylık Sosyal yardım tutarı her yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenir..."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)