Erdoğan, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı hakkında açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışı ziyareti dönüşü flaş açıklamalarda bulundu. Cumhur ittifakının artık vazgeçilmez olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Aday tespitleri konusunda hassasiyetimizi koruyoruz dedi.. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayının tespiti konusunda da, ''Nihai kararımızı, önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra vereceğiz" dedi.

GÜNDEM 04.12.2018, 16:31
Erdoğan, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı hakkında açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Amerika ziyareti dönüşü açıklama yaptı. Yerel seçimler ile ilgili olarak cumhur ittifakının önemini arz eden Erdoğan, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı tespiti konusunda, ''Nihai kararımızı, önce tabanı şöyle yoluna koyduktan sonra vereceğiz" dedi.

Erdoğan'ın yaptığı açıklama şöyle;

G-20 ZİRVESİ

Liderler zirvesinin 13’üncüsü yapmak üzere gitmiştik, Bu seyahatimizde de bugüne kadar olanlar geçmişi bugünü, G-20 zirvesinin değerlendirilmesi fırsatını bulduk. İlk zamanlar 6 ay arayla yapılıyordu daha sonra yılda bir yapılmaya başlandı.

Adil ve sürdürebilir kalkışma için küresel ticaret ve ekonominin karşı karşıya kaldığı yapıları ve ortaya çıkan risk ve tehlikeleri ele aldık. Terörün tüm formlarına karşı dayanışma ve samimiyetle yapılmasının altını çizdik.

Dünyada en büyük göç yolunun en büyük mülteci ev sahipliğine ev sahipliği yapan ülke olarak bu konulara değindik. 

PARAGUAY VE VENEZUELA ZİYARETLERİ

Zirveye katılımın ardından geniş katılımlı heyetle birlikte Paraguay ve Venezuela'ya geçtim. Cumhurbaşkanı seviyesinde iki ülkeye Türkiye'nin ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiş olduk. İkili ilişkilerin durumunu ele aldığımız Paraguay'ın önemli bir dost olduğunu gördüm. Paraguay Türkiye'de büyükelçiliğini açacak. Ziyaretin ikinci ayağında Venezuela'da temaslarda bulundum. Maduro ile ikili ilişkileri ayrıntılı ele aldık. Venezuela'yla işbirliğini geliştirmek amacıyla 9 belgenin imzasına şahit olduk. Venezuelalı askerlerin ve çocukların İstiklal Marşımızı okumaları manidardır. Çocukların birinin bayrağını yere düşürmesi üzerine Sayın Maduro'nun bayrağı yerden alıp çocuğa vermesi de unutulmaz bir nezakettir.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, "G-20'de Cemal Kaşıkçı konusu çok gündeme geldi. İşin başından şu ana kadar gelinen noktayı uluslararası medyaya ifade etme fırsatım oldu. Terörle mücadeleyi orada paylaşma imkanımız oldu" dedi.

YEREL SEÇİM

MHP Genel Başkanı Bahçeli ile ittifak görüşmelerine ilişkin konuşan Erdoğan, "MHP bir ismini belirledi, ben de bir isim belirledim. İki arkadaşımız teknik detayları çalışıyorlar. Teknik çalışma ne durumda bunu dinleyeceğiz. Bundan sonra Bahçeli ile bir araya gelmemiz vazgeçilmezdir. Bir araya gelmemiz gerekir. Bazıları rahat durmaz, onlara bu fırsatı vermemek için Cumhur İttifakı'nı diri tutmamız gerekiyor" dedi.

"İSTANBUL'LA İLGİLİ SABIRLI OLACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul adayıyla ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı: "Aday tespitleri konusnuda hassasiyetimizi koruyoruz. Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor.Ankara'da bütçe görüşmeleri var. Süreci 10'u ile 22'si arasında Meclis Başkanı yürütecektir. İstanbul'la ilgili sabırlı olacağız. Adımımızı atıp kararımızı vereceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma bittiği anda ikinci 100 günlük programın kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. 

Yorumlar (0)