Erdoğan'ın dünürü Orhan Uzuner'in, YHT güvenliği için aldığı ihale

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü, Uzka İnşaat'ın yöneticisi Orhan Uzuner'in, Ankara Hızlı Tren Kazasının yaşandığı hatta, 1 milyon 60 milyon TL karşılığında, can ve mal güvenliği tehlikesi gerekçesiyle yapılan vida sıkılaştırma ihalesini aldığı ortaya çıktı.

GÜNDEM 22.12.2018, 04:34 22.12.2018, 15:19
Erdoğan'ın dünürü Orhan Uzuner'in, YHT güvenliği için aldığı ihale

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği 86 vatandaşımızın da yaralandığı hızlı tren faciasının yaşandığı hatta ay başında ‘can ve mal güvenliği tehlikesi’gerekçesiyle vida sıkılaştırma ihalesine çıkıldığı öğrenildi.

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürlüğü, 3 Aralık 2018’de ‘YHT Hatlarında Bulunan Makasların Burajının Yapılması İşi’ için ihaleye çıktı.

İhalenin gerekçesi olarak ‘can ve mal kaybı tehlikesi’ gösterildi

Tek bir firmanın katıldığı ihale 1 milyon 60 milyon TL karşılığında Uzka İnşaat’a verildi. Şirketin yöneticisi ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünürü Orhan Uzuner.

Ankara’da hızlı tren faciası, trenin makas değiştirilmemesi sonucu yanlış raya girip lokomotife çarpmasıyla meydana gelmişti. Makas değişiminde insan hatasını sıfırlayan sinyalizasyon sisteminin başkent Ankara’da olmamasını Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın “Sinyalizasyon olmazsa olmaz bir sistem değil” diye geçiştirmesi tepkilere neden olmuştu.

Ayrıca makas değiştiren görevlinin, daha doğrusu makası değiştirmeyi unutan makas görevlisinin daha önce bu eğitimi almadığıda öğrenilmişti. 

Yorumlar (0)