ERÜ'de 12 Teknisyenin Kanser Hastalığına Yakalandığı İddiası Gündeme Geldi

Departmanda ki araç gereçlerin dikkatli kullanılmadığı ve radyasyona karşı önlemlerin alınmadığı sonucunda 12 teknisyenin kansere yakalandığı iddiası var.

GÜNDEM 11.06.2016, 12:31 11.06.2016, 12:37
ERÜ'de 12 Teknisyenin Kanser Hastalığına Yakalandığı İddiası Gündeme Geldi
Departmanda ki araç gereçlerin dikkatli kullanılmadığı ve radyasyona karşı önlemlerin alınmadığı sonucunda 12 teknisyenin kansere yakalandığı iddiası var. 

Türk Radyoloji Derneği (TÜRKRAD) ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), radyoloji departmanlarındaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmamasının, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemesinin olumsuz sonuçlar doğurduğunu bildirdi.

TÜRKDAD ve TÜMRAD-DER'in ortak açıklamasında, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan radyoloji teknisyenlerinin rutin muayenelerinde 12 kişide tiroid nodülü tespit edildiği, biyopsi sonrası ikisinin kanser teşhisiyle ameliyat edildiği, 10 kişinin de tiroid nodülü tanısıyla tıbbi takiplerinin yapıldığı kaydedildi.

Radyasyon güvenliğinde radyoloji departmanlarının standartlara uygun ve kurumlarca onaylanmasının tek başına yeterli bir kriter olmadığı aktarılan açıklamada, "Departmandaki iş yükü, çalışma esnasında kişisel koruyucu ekipmanların uygun olmaması veya uygun kullanılmaması, radyasyon uygulamalarında gerekli hassasiyetin gösterilmemiş olması bu ve buna benzer sonuçların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Çalışanların radyasyon maruziyetini arttıran diğer durumlar, personel sayısının yetersizliği ve ehliyetsiz, eğitimsiz kişilerin radyasyon alanında çalıştırılması, çalışma süresinin fazla olması gibi durumlardır." bilgisine yer verildi.

Açıklamada, bir ihmal söz konusuysa bunun gereğinin yapılmasının beklendiği, konunun takipçisi olup meslek mensuplarının ve kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin sağlanacağını kaydedildi.

- Hastaların aldığı radyasyon miktarı artıyor"

Tanıya hiçbir katkı sağlamayan gereksiz radyolojik incelemelerin de çalışanların yanı sıra hastaların aldığı radyasyon miktarını arttırdığı belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Radyasyon güvenliği konusunun asıl kanayan yarası, hastalarımızla ilgili olan kısımdadır. Sağlık hizmeti alan hastalarımızda radyasyon riski, son yıllarda artan tetkik sayılarıyla gittikçe artmaktadır. Gereksiz yapılan tetkikler radyasyona bağlı kanser riskini arttırmaktadır. Radyasyonun gerçek etkisi gözle görülen bir şekilde ortaya çıkmaz. Risk sinsi bir şekilde ortaya çıkar. Ancak bilimsel olarak rakamsal verilerle gösterilebilir. Toplum sağlığı açısından sağlık hizmeti alan hastalarımıza radyasyon güvenliği açısından radyasyona bağlı kanser riski, uygun ve gerektiği kadar radyolojik tetkik uygulanarak önlenebilir."

Açıklamada, radyoloji çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi, radyasyon güvenliğine yönelik gerekli önlemlerin hassasiyetle alınması ve Türkiye'deki tüm radyoloji ünitelerinin titizlikle denetime ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Kamupersoneli.net / AA
Yorumlar (0)