07 Eylül 2019 Cumartesi 10:38
Ev ve iş yeri sahipleri dikkat! Zorunlu deprem sigortası düzenlendi!
banner724

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Zorunlu Deprem  Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi  Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, asgari prim tutarı her halükarda deprem risk bölgesine göre  birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110, 80, 60, 50 ve 40 liradan az  olamayacak. Söz konusu miktarlar daha önce sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 lira  şeklindeydi.  İnşaat ruhsat yılı, 2000 ve öncesi olan binalarda tarife fiyatı yüzde  10 artırılacak.

Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda tarife  fiyatı yüzde 10 indirilecek. Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda  tarife fiyatı yüzde 10 yükseltilecek. Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında  kalan bodrum katlar dahil edilmeyecek. Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi  durumunda, yenilenen poliçe için tarife fiyatları üzerinden yüzde 10 indirim  yapılacak.  Diğer yapı grubuna yenileme indirimi hariç olmak üzere herhangi bir  indirim ya da sürprim uygulanmayacak. Birleşen indirimler ve sürprimler birbiri  ile toplanarak uygulanacak.

Deprem risk grupları, Türkiye Deprem Tehlike Haritası kaynakları,  zemin koşulları ve bina öz nitelikleri kullanılarak belirlenecek ve Doğal Afet  Sigortaları Kurumu internet sitesinde yayınlanacak. Yerleşim birimlerinde daha  sonra yapılan değişiklik nedeniyle risk grubu ataması bulunmayan yerleşim  birimleri için deprem risk grubu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulunca  belirlenecek.Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek  azami teminat tutarı yapı tarzı ayırımı yapılmaksızın 190 bin liradan 215 bin  liraya yükseldi.  Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de düzenlendi. Bu  kapsamda çelik, betonarme ve karkas yapılar için söz konusu bedel 890 liradan bin  20 liraya, yığma kagir yapılar için 635 liradan 725 liraya, diğer yapılar için  310 liradan 355 liraya çıktı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANAN DÜZENLEME ŞU ŞEKİLDE;

MADDE 1 – 31/12/2016 tarihli ve 29935 üçüncü mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu şekilde belirlenecek asgari prim tutarı her halükarda deprem risk bölgesine göre birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110 TL, 80 TL, 60 TL, 50 TL ve 40 TL’den az olamaz.”

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan tablo ile iki ila yedinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

(2) İnşaat ruhsat yılı 2000 ve öncesi olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı %10 oranında artırılarak uygulanır.

(3) Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı üzerinden %10 oranında indirim uygulanır.

(4) Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı %10 oranında artırılarak uygulanır.

(5) Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında kalan bodrum katlar dâhil değildir.

(6) Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe için yukarıdaki tarife fiyatları üzerinden %10 oranında indirim yapılır.

(7) Diğer yapı grubuna yenileme indirimi hariç olmak üzere herhangi bir indirim ya da sürprim uygulanmaz.”

(8) Birleşen indirimler ve sürprimler birbiri ile toplanarak uygulanır.

(9) Deprem risk grupları, Türkiye Deprem Tehlike Haritası kaynakları, zemin koşulları ve bina öznitelikleri kullanılarak belirlenir ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu internet sitesinde yayınlanır. Yerleşim birimlerinde daha sonra yapılan değişiklik nedeniyle risk grubu ataması bulunmayan yerleşim birimleri için deprem risk grubu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenir.

(10) Yukarıdaki tarifede belirtilen yapı tarzlarının tanımı aşağıdaki gibidir:

a) Betonarme: Çelik veya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılardır.

b) Diğer: Yukarıdaki gruba girmeyen yapılardır.”

MADDE 3 – Aynı Tebliğin 3 üncü maddesinde yer alan “190 bin TL” ibaresi “215 bin TL” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4 – Aynı Tebliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi ile aynı fıkrada yer alan tablo aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Aşağıda belirtilen sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri, her yıl, Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan Binaların Metrekare Normal İnşaat Maliyet Bedellerini Gösterir Cetvel dikkate alınarak belirlenir.”

MADDE 5 – Aynı Tebliğin 12 nci maddesinde yer alan “Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan” ibaresi “Hazine ve Maliye Bakanı” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 6 – Bu Tebliğin 2 nci maddesi 1/1/2020 tarihinde, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ibrahim coban ogku 2019-09-07 11:14:43

Zorunlu debrem sigortasini devlet yaparsa belki insanlar guvenir ben on yildir arabama kosko yapiyorum en ufak kazata bile zorluklarla karsilasiyoruz ozel dirgetleri denetleyen kurum kim acaba bilen varmi hergez farkli seyler soyluyor denetim yok malesef

Misafir Avatar
@sigortacı 2019-09-07 13:43:03 @Ibrahim coban ogku

1) Dask zaten kamu kurumu özel değil
2) Tüm özel ve kamu sigorta şirketleri hazine ve maliye bakanlığına bağlı ve sürekli denetim altındalar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Özkan 2019-09-07 20:08:09

Sayın devletimiz bu deprem sigorta ücretlerinide kendisi karşılasa olmazmı bir seferde bizden çıķmasın para