Evin Altından Fay Hattı Geçip Geçmediği Sorgulama Ekranı

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er yatpığı açıklamalarında vatandaşların artık MTA'nın internet sayfasına girerek evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğine ilişkin sorgulama yapabileceklerini belirtti.

GÜNDEM 12.11.2018, 15:52 12.11.2018, 16:08
Evin Altından Fay Hattı Geçip Geçmediği Sorgulama Ekranı

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 19’uncu yılında Bursa Akademik Odalar Birliği binasında bir toplantı düzenleyerek çeşitli açıklamalarda bulundu.

FAY HATTI SORGULAMASI YAPILABİLİR

Engin Er yaptığı açıklamalarında vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) internet sayfasına girildiğinde evinizin altından fay hattının geçip geçmediğini sorgulayabileceklerini belirtti.

Ayrıca Engin Er açıklamalarının devamında Bursa ilinde 7 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini bunun herkes tarafından beklendiğini yapılması gerekenin planlama olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Bunu herkes biliyor. Yapılması gereken şeyler çok basit. Planlama yapacağız. Bin tane, 10 bin tane tek planlama, bir tane bütüncül planlamanın yerini tutmaz. Deprem hangi büyüklükte, nerede olur biliyoruz. Zemin ve binaların özelliklerini de biliyoruz. Yapılacak şey bütüncül planlamadır"

Ayrıca Engin Er açıklamalarında "Sanki biz kaf dağının arkasındaki bir hikayeden bahsediyoruz gibi kimse bizim söylediklerimizi anlamıyor. Bir sürü şeyler söylemedik, sadece ‘deprem olacak ve yıkılacak" ifadelerine yer verdi.

1855 yılında Bursa'da yaşanan depremin daha kötüsünün yaşancağını belirten Engin Er, "Küçük kıyamet diyorduk, ama orta kıyameti yaşayacağız. 1855 yılındaki gibi Tophane yamaçlarındaki bir Bursa’dan bahsetmiyoruz. Sıvılaşma bölgelerindeki birçok yapılaşmadan söz ediyoruz. Belediyelerde sıvılaşma bölgelerindeki yapılarla ilgili denetleme yöntemini bilen yetkili insan yok. Eğitimden geçmemiz lazım, meslektaşlarımız burada daha çok çalışması gerekiyor." dedi.

Yorumlar (0)