Evlendiği için istifa edene tazminat kararı!

Evlendiği için istifa edene tazminat kararı!

Evlenecek olan vatandaşları ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından emsal niteliğinde bir karar imza atıldı. Karara göre, evlilik sebebiyle istifa eden işçiye hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödenecek.

Türkiye’de çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Özel bir hastanede tıbbi sekreter olarak çalışan bir vatandaş evlilik sebebiyle istifa ettiğini iş yerine bildirmesine rağmen ihbar ve kıdem tazminatı alamayınca İş Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Ancak davalı dilekçesinde istifa dilekçesiyle kendisinin sonlandırdığını, çalıştığı süre boyunca birçok kez hakkında şikayet olduğunu ve kendisine uyarı, kınama ve ihtar cezaları verildiğini dile getirdi. Çalışanın hastadan para alıp muhasebeye teslim etmediğinin tespit edilmesine karşın bunu dalgınlığı sebebiyle yaptığını beyan ettiğini, iş akdinin bu sebeplerle feshedilebileceğini bildiğinden kendisinin istifa dilekçesi verdiğini iddia etti. Mahkeme, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak kıdem tazminatı, ücret alacağı ve kasa tazminatı alacağının reddine, diğer taleplerin kabulüne karar verdi. Kararı davacı temyiz etti.

Evlendiği için istifa edene tazminat kararı!

Hem ihbar hem kıdem tazminatı ödenecek

Durum üzerine 9. Hukuk Dairesi tarafından milyonlarca çalışanı ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar verildi. Karara göre, evlilik sebebiyle istifa eden işçiye hem ihbar hem de kıdem tazminatı ödenecek.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından verilen kararda şu ifadeler kullanıldı:

"Davacı işçinin dosyaya sunduğu tarihli dilekçesiyle henüz iş yerinde çalıştığı sırada evlilik sebebiyle iş sözleşmesini sona erdirdiği ileri sürülmüş olup, davacı işçi bakımından bu beyanın bağlayıcı olduğu kabul edilmelidir. Davacı noter kanalıyla gönderdiği ihtarnamede de evlilik sebebiyle iş yerinden ayrıldığını belirtmiş olup, kıdem tazminatının yasal koşullarının oluştuğu anlaşılmaktadır. Mahkemece ihbar tazminatının reddine ve kıdem tazminatının kabulüne karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde kıdem tazminatının reddi ile ihbar tazminatı bakımından olumlu olumsuz karar verilmemesi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler