EYT Son Dakika! Arzu Erdem EYT İçin Soru Önergesi Verdi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) büyük mağduriyet yaşarken Arzu Erdem yeni bir soru önergesi vererek bir kere daha mağdurların sesi oldu. EYT 2018 son durum ne? Detaylar haberimizde...

GÜNDEM 07.08.2018, 08:31 30.01.2019, 23:32
EYT Son Dakika! Arzu Erdem EYT İçin Soru Önergesi Verdi

Daha öncede Temmuz ayı içerisinde Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yasa teklifi veren MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem bu seferde mağdurların sesini duyurabilmek adına yeni soru önergesi verdi. 

Arzu Erdem tarafından EYT mağdurları için verilen soru önergesi direkt olarak konunun bir numaralı muhatabı olan Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk' a yazıldı. Selçuk soru önergesini yazılı olarak yanıtlayacak. 

EYT Bekleyen Kişi Sayısı Ne Kadar?

Arzu Erdem tarafından verilen kanun teklifi büyük yankı uyandırmıştı. Kanun teklifinin ardından bu seferde Arzu Erdem tarafından EYT içni soru önergesi verildi. Soru önergesi içerisinde 4 önemli soru yer aldı. Bunlar;

  1. Ülkemizde şu anda prim günü ve sigortalılık süresi dolduğu halde yaşı beklediği için emekli olamayanların sayısı kayıtlarınızda ne olarak kaçtır?
  2. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan emeklilik için gerekli hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısını doldurdukları halde yaş şartını dolduramayanlarla ilgili bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?
  3. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme yapılması halinde 2018 yılı fiyatlarıyla aktüeryal maliyeti tutarı ne kadar olacaktır?
  4. 2018 yılı içerisinde bu konuda mağduriyet yaşayanlar için bir müjde vermeyi planlıyor musunuz?

EYT Mağduru Ne Demek, EYT Mağdurları Kaç Kişi?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşan EYT emekli olmak için aranılan sigorta prim gün sayası ve sigortalılık süresi dolmasına rağmen getirilen yaş sınırını nedeni ile emekli olamayan kişileri kapsamaktadır.

1999 senesinde çıkarılan yasa nedeni ile mağdur olan kişi sayısı ise Arzu Erdem tarafından verilen EYT soru önergesi ile devlet tarafından resmen açıklanacak. Ancak yapılan tahminlerle 3 milyon kişinin emeklilikte yaş engeline takıldığı tahmin edilmektedir. 

EYT Müjdesi Son Dakika Gelişmesi Yaşanır Mı?

Arzu Erdem vermiş olduğu soru önergesi ile Bakanlığa 2018 yılında böyle bir çalışma içerisinde olup olmadıklarını da sordu. En azından Bakanlık bu soruyu yanıtladığında EYT için bekleyenler kendilerinin sürekli yapılan yalan haberlerle sömürülmesini de engellemiş olacaklar. 

EYT Soru Önergesi Metni 

Yorumlar (42)
eyt 1 yıl önce
eyyy sebep olanlar eyt nin hakkını vermeyenler...
eyt haktır verilen sözdür plandır erken emeklilikle alakası yoktur...
hakkımızı yemeyin artık bu vebali ödeyemezsiniz...eyt
oyalamayın halkı yalan dolanlarınızla
yaşar 1 yıl önce
sayın vekilim arzu erdem gayretleriniz için çok teşekkür ederiz....eyt ailesi arzu erdeme desteklerinizi iletin lütfen
Mert 1 yıl önce
Sayin vekilim insAllah sayenizde maduriyetimiz giderilir.sayin Devlet bey de sozunu tutsun lutfen.
Ismail asko 1 yıl önce
Allah razi olsun simdiden en azindan bizler icin ugrasn birileri var.hayirlisi olsun
Tekin yüce 1 yıl önce
Allah'ım sen bize yardım et
Eyt 1 yıl önce
Akp bu önergeyi gömezden geldi yine gelecek bizim Allahımız var onların parası var hakkmız haram olsun
Ekrem parlak 1 yıl önce
Bu konuda ARZU hanımın yalnız bırakılmamalı Tüm vekilllerin bu konuya katkı saglamalı destek vermeleri gerekir.seçim vaati yerine getirildiğinde bu sorun çözüldüğünde mutlaka oy oranlarınızda belirgin şekilde artış gözlemlenecektir.
Ekrem parlak 1 yıl önce
Eyt sorunu çözülürse mhp ve akp oyları artacaktır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın