Facebok'ta Güvenlik Açığı Tespit Edildi: Milyonlarca Kullanıcının Telefon Bilgileri Sızdırılma Tehlikesinde

Facebook sunucularında bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açığından dolayı kayıtlı milyonlarca kullanıcının telefon bilgilerinin internette kolayca bulunabildiği ortaya çıktı.

GÜNDEM 05.09.2019, 09:50
Facebok'ta Güvenlik Açığı Tespit Edildi: Milyonlarca Kullanıcının Telefon Bilgileri Sızdırılma Tehlikesinde

Teknoloji sitesi techCrunch’ın aktardığına göre 133 milyon ABD, 18 milyon İngiltere’de ve 50 milyon da Vietnam’da olmak üzere toplam 419 milyon kayıtlı kullanıcının telefon numaraları korunmasız şekilde internete sızdı.

BİR ŞİFRE İLE KORUNMADIĞINDAN KAYNAKLANIYOR

Konu ile ilgili olarak bu hatanın Facebook sunucusunun bir şifre ile korunmamasından kaynaklandığı belirtildi. 

TechCrunch, Facebook kullanıcılarının bilinen telefon numaralarına karşılık gelen kullanıcı numaralarıyla Facebook veritabanındaki kayıtlı telefon numaralarını karşılaştırdı. Ayrıca Facebook’ta şifre yenilemek için kullanılan telefon numaralarına karşılık gelen diğer kayıtlı telefon numaralarını inceledi. Bazı kayıtlarda kullanıcının adı, cinsiyeti ve yaşadığı ülke de bulunuyordu.

Söz konusu güvenlik açığının, milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarasına bu kişilerin kullanıcı numaralarına girerek kolaylıkla ulaşılabileceği ve bu kişilerin telefonla dolandırıcılık veya bu telefonları kötü niyetle kullanmak isteyenlere karşı korunmasız hale getirebileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)