Fethi Acar: Cemal Gürsel 1960 Darbesinden Sonra Gülen'i Aradı

1977- 1980 yılları arasında Adalet Partisi Milletvekili olarak görev yapan Fethi Acar yaptığı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimini 27 Mayıs 1960 darbesinin bir ürünü olarak değerlendirdi ve Cemal Gürsel'in 1960 darbesinde Fethullah Gülen ile temas kurduğunu açıkladı.

GÜNDEM 15.09.2017, 09:25 15.09.2017, 10:14
Fethi Acar: Cemal Gürsel 1960 Darbesinden Sonra Gülen'i Aradı

1977- 1980 yılları arasında Adalet Partisi (AP) milletvekili olarak görev yapan Fethi Acar, Türkiye'de yaşanan darbeleri değerlendirdi.

En Kanlısı 1960 Darbesi

Fethi Acar'ın darbelerle ilgili ilk açıklaması söyle oldu:

“Türkiye’nin darbeler sayfası 27 Mayıs 1960 ile başladı. Türkiye’de irili ufaklı 30’a yakın darbe gerçekleşti. Bunun 8-10 tanesi milleti ve ülkeyi olumsuz etkilemiştir. Bunun en başı ve en kanlısı 27 Mayıs 1960’dır"

1961'de Türkiye Koalisyonlarla Tanıştı

Fethi Acar koalisyonların darbe ürünü olduğunu 27 Mayıs 1960 darbesinin bütün darbelerin tarlası olduğunu ifade ederken şu değerlendirmeleri yaptı:

Bazı kesimler Cumhurbaşkanı Hükümet sistemini yadırgıyor. Türkiye bunu Cemal Gürsel döneminde yaşadı. Gürsel hem devlet başkanı hem milli birlik komitesi başkanı hem de hükümet başkanıydı. Şimdi Cumhurbaşkanlığı sistemi millet iradesi ile oluşacak. O zaman silah iradesiyle oluşturuldu. İsmet önünü başvekil olduğunda ilk defa Türkiye 1961 yılında koalisyonlarla tanıştı. Türkiye’deki koalisyonlar bir darbe ürünüdür”

Zihniyet Hiç Değişmedi

Yeni Şafak'ın haberine göre; Eski AP Milletveli Acar darbelerin her daim Ankara'nın sivil birinin eline geçmemesi için yapıldığını söylerken şu açıklamayı yaptı:

"Oraya mutlaka bir asker otursun düşüncesi hakimdi. 2007’lere kadar bu düşünce uzayıp gelmiştir” diye konuştu. Acar, “12 Eylül 1980 darbesini yapanlar o günlerde cumhurbaşkanı seçilemiyor diye darbe yaptılar. 2007 yılına geldiğimizde o zihniyet cumhurbaşkanı seçilmesin diye darbe yapmaya kalktılar”

27 Mayıs Darbelerin Tarlası

27 Mayıs 1960 darbesinin darbelerin tarlası olduğunu ifade eden Acar söyle devam etti:

“15 Temmuz darbe girişimi de bu tarlanın ürünüdür. Darbeler kendi içinde başka bir şeyi türetiyor. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra FETÖ, TSK’da yuvalandı. O zatın (Fetullah Gülen) darbecilerle ilişkisi 1961 yılına dayanıyor. Cemal Gürsel Erzurumlu. O (Fetullah Gülen) Ankara’da askerlik yaptığında Cemal Gürsel 27 Mayıs darbesinden sonra O’nunla temas kuruyor. Onun darbecilerle ilişkisi bu tarihlere kadar uzanıyor.”

Gülen ABD'nin Planı

Gülen'in ABD'nin planı olduğunu söyleyen Acar:

“Gülen Amerika’nın planı. Komünizmle mücadele derneği açılıyor. Cemal Gürsel bu zata diyor ki ‘Git Erzurum’a Komünizmle mücadele derneğinin şubesini aç.’ Bu zat da bu derneğin şubesini açtıktan sonra askerlerin bünyesine giriyor. 1961 yılından itibaren bu projenin içerisindedir. 1980’den sonra bunu şeklen aramıştır. Özellikle ara dönemler bu zatı hep kollamıştır. Ara dönemlerin kucağında yetişti. Askerler silah zoruyla iktidarı ele geçirir bu zihniyet sızarak ele geçirmek istedi. Kasım Gülek ile irtibatlıdır. Masonluk şemasını almış adeta dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şema geliştirmiştir. 28 Şubat’ta çok aktif görev almıştır. Onun panzehiri Erbakan hocaydı. Her kuruma sızdıktan sonra dış güçler hadi deyince 15 Temmuz'u yaptı.” diye konuştu.

Atatürk’ün Anayasasını Yok Ettiler

Bugün CHP’nin amblemi olan ‘altı ok’un 1924 anayasasında yer aldığını vurgulayan Fethi Acar, “Anayasayı, parti programı haline getirdiler. Hem 1961 hem de 1982 anayasaları altı okun arka bahçesidir. Halen altı ok anayasada mevcudiyetini korumaktadır. 16 Nisan’da milletimiz bunu kısmen çöpe attı, 2019 yılında yapılacak seçimlerde de darbe ürünü anayasaları sayfalarını kapatmış olacak” dedi. Altı ok anayasaya girince 1960 darbesinin temelinin atıldığını ifade eden Acar, “ Altı ok mensupları, askeri kışkırtıyordu. Gezi olaylarından beri devam eden altı ok zihniyeti o dönemde de sokakları, üniversiteleri ayağa kaldırdı. 1958 yılında 9 subay olayı yaşandı. Demokrat parti 9 subay olayını çözmüş olsaydı 27 Mayıs darbesi de olmazdı. 9 subaya ceza verilmediği için 27 Mayıs 1960’da kanlı darbeyi yaptılar” şeklinde konuştu. CHP’nin 14. kurultayından sonra Atatürk’ün anayasasına son verdiğini söyleyen Acar, “Altı ok zihniyeti anayasada yer alan kuvvetler birliğine son vererek kuvvetler ayrılığı diye bir şey icat etti. Ülkemizi kargaşalar ve vesayetlere götürdü. CHP, Tiyatro bir meclisle kurultay kararlarını askeri darbe ile anayasa haline getirdi. Bu getirdikleri anayasa ile bakan, milletvekili asmışlardır” dedi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)