FETÖ'den Dolayı Kaç Kişi Hakkında İşlem Yapıldığı Belli Oldu !

Türkiye'deki FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik örgüt üyeliği, yöneticiliği ile Anayasal düzene karşı işlenen suçlardan toplamda kaç kişi hakkında işlem yapıldığı belli oldu. Peki bu kişilerinden kaçı erkek, kaçı kadın? Konu ile ilgili olarak tüm detaylar haberimizde...

FETÖ'den Dolayı Kaç Kişi Hakkında İşlem Yapıldığı Belli Oldu !

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik 81 ilde soruşturma ve kovuşturmalar devam ediyor. Devam eden soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında bugüne kadar Türkiye'de kaç kişi hakkında işlem yapıldığı belli oldu.

ADALET BAKANLIĞINDAN AKTARILAN BİLGİLER

Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanlığının aktardıklarına göre 203 bin 518 kişinin soruşturması devam ediyor. Bu kişilerin 5 bin 315'i tutuklu bulunuyor.

83 bin 722 kişinin mahkemelerde yargılanması devam ediyor. Karar Gazetesinin aktardıklarına göre bu kişilerin 16 bin 195'i tutuklanırken, kovuşturma aşamasında, örgüt üyeliği ve yöneticiliği ile Anayasal düzene karşı işlenen suçlardan toplamda 34 bin 926 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildi. Bunun yanı sıra 13 bin 992 kişi ise alınan kararlar doğrultusunda beraat etti.

Mahkemeler tarafından mahkumiyet kararı verilen kişilerden 12 bin 617'si tutuklu.

Bunun yanı sıra aktarılan bilgilere göre Türkiye genelinde toplamda 288 fiili darbe davası bulunuyor. Bu davaların 56'sı Ankara'da, 53'ü İstanbul'da, kalan 179 dava ise diğer şehirlerde görülüyor. Bu davaların 180'i hakkında karar verildi ancak 108 dava hala derdest durumda bulunuyor. Peki bu davalarda kaç sanık bulunuyor? 108 fiili darbe davasında 5 bin 370 sanık bulunuyor. Bunun yanı sıra 2 bin 368 kişi tutuklu bulunurken 2 bin 386'ü adli kontrollü, 88'i yakalamalı ve 528'i ise serbest bırakıldı.

Bu bağlamda FETÖ davaları kapsamında 411 bin 195 kişi hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerin 89 bin 718'i kadın, 351 bin 477 ise erkek.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE