banner731

FETÖ Soruşturması Kapsamında 345 Sanığa 15 Yıl Hapis İstemi

Siirt'te devam eden FETÖ soruşturması kapsamında yargı süreçleri devam eden 345 sanığa 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendiği aktarıldı.

GÜNDEM 26.04.2017, 00:00 26.04.2017, 21:58
FETÖ Soruşturması Kapsamında 345 Sanığa 15 Yıl Hapis İstemi

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yargı, askeriye, emniyet, üniversite, jandarma, kamu kurum ve kuruluşlarındaki memur, esnaf ve il yapılanmasına yönelik soruşturmaların devam ettiği bilgisi aktarıldı. 2. Ağır Ceza Mahkemesin devam eden soruşturmalar kapsamında 345 sanıl için ayrı ayrı hazırlanan iddianameleri kabul etti. İddianamede, 263'ü tutuklu 345 sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendiği belirtildi.

İDDİANAMELERDE ŞU İFADELER YER ALDI

"Sanıklar yapılanmanın devamını sağlamak, örgüte yeni eleman temin etmek, sempatizan kazandırmak ve örgüt üyeleri arasındaki bağı güçlü tutmak amacıyla değişik yerlerde ve periyodik zamanlarda 'sohbet' adı altında toplantı düzenlemişlerdir. Söz konusu toplantılarda örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitapların okunduğu, konuşmaların dinletildiği, böylelikle örgüte eleman kazandırılmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. İnsanların dini duygularını harekete geçirerek, ihtiyaç sahiplerine verilmek veya okul, yurt yapımında kullanılmak üzere burs, kurban parası ve yardım talebinde bulunularak, örgüte finans desteği sağlandığı tespit edilmiştir. Örgütün insan kaynağı elde etmek için kullandığı okul ve dershanelerde çocuklarına eğitim aldırdıkları, terör örgütü elebaşının talimatları doğrultusunda örgüt üyeleri tarafından kurulan, örgüte finans sağlamak ve insanların dini duygularını istismar ederek elde ettiği paraların terör örgütüne aktarılmasında kullanıldığı tespit edilen Bank Asyada hesaplarının ve hesap hareketlerinin bulunduğu belirlenmiştir."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)