Fırat Kalkanı Harekatından Sonra Dicle Kalkanı Geliyor

Kuzey Irak’ta PKK’nın ikinci Kandil yapmaya çalıştığı Sincar’a operasyon geliyor. Fırat Kalkanı'nın ardından Mehmetçik, ‘Dicle Kalkanı’ için uzun süredir yığınak yapılan Silopi’de harekât için hazır durumda.

GÜNDEM 06.04.2017, 09:24
Fırat Kalkanı Harekatından Sonra Dicle Kalkanı Geliyor

PKK'nın ikinci Kandil yapmaya çalıştığı Sincar (Şengal) bölgesine, çok yakında başlaması beklenen Dicle Kalkanı Harekâtı, Başika’da eğitilen güçlerle birlikte yapılacak.

PKK Suriye'de, 2014 Ağustos’unda Sincar’a yerleşmiş ve buradan bir daha çıkmamıştı. Türkiye ve Irak Kürk Bölgesel Yönetimi tarafından defalarca uyarılmasına rağmen bölgeyi terk etmeyen PKK'ya yönelik Dicle Kalkanı Harekatı uygulamaya hazır durumda.

Dicle Kalkanı Harekâtı’nın ise 16 Nisan’da yapılacak referandum sonrası başlaması bekleniyor. Nisan sonu ya da mayıs başı yapılması beklenen operasyonun ilk hedefinde öncelikle Zaho, Duhok ve çevresindeki PKK kampları var.

Sincar’da ise terör örgütünün Türkiye’ye yönelik birinci derece tehdit oluşturan 9 kampı bulunuyor. Temizlik için biri Silopi diğerleri Başika ve Navaran’da 3 ana kontrol merkezi olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak sınırındaki Silopi’ye uzun süredir askeri yığınak yapıyordu. Binlerce zırhlı araç ve tankın Suriye sonrası hedefi bu kez Sincar olacak.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)