Flaş açıklama! Karantina süresi değişebilir!

Flaş açıklama! Karantina süresi değişebilir!

Koronavirüs salgınıyla birlikte, hayatımızda köklü değişiklikler olmaya başladı. NBu değişikliklerin başında karantinaya girmek geliyor. Bilim Kurulu üyesi yapmış olduğu flaş açıklamasında karantina süresinin değişebileceğini belirtti.

Salgın tüm gücüyle her geçen gün daha da hızlı bir şekilde yayılmaya devame diyor. Konuyla ilgili, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yapmış olduğu açıklamasında sağlık çalışanları, sistemde bir aksamaya yol açmamak için 7'nci günün sonunca 2 PCR testinin negatif çıkması durumunda göreve döndüklerini belirtti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TEKRAR GÖREVİ BAŞINA DÖNÜYOR

Kayıpmaz, açıklamasında, "Eğer kişi hastalığı yoğun bakımda atlatmışsa veya kişide bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlık varsa o zaman 21 güne kadar uzayabiliyor. Sağlık çalışanları sağlık sisteminde bir aksamaya yol açmamak için yine fedakarca çaba göstererek 7’nci günün sonunda 2 PCR testi negatifliği var ise tekrardan görevi başına dönüyor" dedi.

14 GÜNLÜK KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞEBİLİR

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yapmış olduğu açıklamasında 14 günlük karantina süresinin değişebileceğini belirtti.

21 GÜNE KADAR UZAYABİLİYOR

Kayıpmaz, açıklamasında kişinin bağışıklığında bir sorun olması durumunda karantina süresinin 21 güne kadar uzayabileceğini belirterek, şu açıklamayı kaydetti:

"Eğer kişi hastalığı yoğun bakımda atlatmışsa veya kişide bağışıklık sistemi ile ilgili bir rahatsızlık var ise o zaman 21 güne kadar uzayabiliyor. Teorik olarak siz 30 veya 35’inci günlerde de PCR testinde pozitiflik saptayabilirsiniz. Ama burada önemli olan sizde klinik belirtilerin devam edip etmemesidir. Ondan dolayı zaten klinik belirtileri devam etmeyen bir kişide biz illa işe dönüşlerde PCR testi şartı aramıyoruz. Tek istisna sağlık çalışanları. Sağlık çalışanları sağlık sisteminde bir aksamaya yol açmamak için yine fedakarca çaba göstererek 7’nci günün sonunda 2 PCR testi negatifliği var ise tekrardan görevi başında dönüyor. Ama burada belirtmemiz lazım ki bu kişilerin semptomları yani klinik belirtileri olup olmaması, aslında onların PCR testlerinin sonucundan çok daha değerlidir. Yani PCR testinde uzayan sürelerde pozitiflik gözükebilir. Burada bizim dikkate alacağımız nokta hastanın belirti verip vermemesidir"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler