Alexa
04 Kasım 2016 Cuma 11:33
FLAŞ! CHP Genel Başkanı:" Halkın Direnme Hakkı Vardır"

 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Şimdi egemenliği saraya taşımak istiyorlar, Egemenlik saraya taşınırsa sonunu söylemek istemiyorum. Egemenliği saraya taşımaya kimse kimse tevessül etmesin. Egemenlik Milletindir. Ben milletim ben ne söylesem odur, sen millet değilsin kardeşim, sen tek başına bir bireysin. Egemenlik Saraya Hapsedilmek isteniyor. Biz düşünen insanların, siyasetçilerin, bilim insanlarının, gazetecilerin, görüşleri ne olursa olsun hapse atılmasına karşıyız.

BİZİM DIŞIMIZDA SAVUNAN YOK

En somut örnek, CHP lehinde tek cümle kurmayan bir çok gazeteciyi bizim dışımızda savunan yok. Niçin biz düşünce özgürlüğünü savunuyoruz. Demokrasiyi savunuyorsanız , seçimle gelenlerin seçimle gitmesini savunacaksınız. Aksi halde, Türkiye'de demokrasiyi katledersiniz. Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır. Elbetteki her ülke terörle mücadele etmek durumundadır. Elbet terör insanlık suçudur. Ortak tavır takınmak zorundayız, siyasi görüşümüz ne olursa olsun teröre dur demek zorundayız. Bunda kimsenin tereddütü yok. Terörle mücadelenin akılla ve mantıka yapılması lazım. Terörle mücadeleyi erdemle ve akılla yönetmelisiniz. Sivri sinekle uğraşmak terörü bitirmez, bataklığın kuruması lazım, bataklık kurumuyorsa terörü önleyemezsiniz. Açık ve net söylüyorum 'Musul'a gideceğiz, Rakka'ya gideceğiz' diyorlar. İyi gidin , burnunuzu dibinde kandil var , neden bir şey yapmıyorsunuz? Niye bir şey yapmıyorsunuz? Çok açık ve net söylüyorum arkadaşlar, Türkiye iyi yönetilmiyor. Freni kopmuş bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyoruz. Nereye gittiğimizi, ne olacağını kimse bilmiyor.

BU ANLAYIŞ ULUSLARARASI SAYGINLIĞA DARBE VURAN ANLAYIŞTIR

Bu anlayış Türkiye'nin uluslararası saygınlığına darbe vuran bir anlayıştır. Bu endişe sadece bizde yok, bu endişe tüm uygar dünyada var. Herkes aynı soruyu soruyor 'Türkiye Nereye Gidiyor' diye. Türkiye'yi yönetenler Türkiye'nin uygar bir dünyanın parçası olmasını değil, Orta Doğunun karanlık bir ülkesi olmasını istiyorlar. Türkiye'yi bir orta doğu ülkesine çevirmeyi istiyorlar. İzlenen politikalar adım adım bu noktaya gidildiğini gösteriyor. Neden 'illa başkanlık' diyorlar. Türkiye'yi bir adamın iki dudağına emanet etmek istiyorlar. Demokrasiyse onun istediği demokrasi olacak, Özgürlükler, eğitim, kadın erkek eşitliği, yasalar, onun istediği gibi olacak. 21. Yüzyıl'dan bahsediyorum arkadaşlar , 19'uncu yüzyıldan bahsetmiyorum. Türkiye'yi 19'uncu yüzyılın karanlığına itmeye çalışanlar var.

HALKIN DİRENME HAKKI VARDIR

Elbette hepimiz yasalara ve hukuka uymak zorundayız. Gereğini yapmak zorundayız. Ama birileri hukuka uymazsa, birileri hukuku çiğnerse, kendi hukukunu evrensel hukuk olarak bize dayatırsa o zaman bu halkın doğal olarak direnme hakkı vardır. 15 Temmuz öncesi direnme hakkından söz ettiğimde ne demek direnme hakkı dediler. Direnme hakkı Alman Anayasa'sında vardır. Anayasaya konmuştur. Niçin Hitler Felaketinden örnek alınarak konmuştur. Bir ulusu bir kişinin iki dudağına hapsederseniz.

ÇILGINLARA ÜLKELER TESLİM EDİLEMEZ

Örnek hitlerdir. Almanya'dır, Dünyada akan kandır, milyonlarca insanın ölümüdür. Çılgınlara ülkelere teslim edilemez, bilgisi olmayan, tarihini bilmeyenlere ülkeler teslim edilemez. Basiretli davranmayana, önyargılarını önüne koyanlara ülkeler teslim edilemez. O nedenle güçler ayrılığı vardır. Milli iradeyi yasama, yürütme ve yargı oranı kullanır. Şimdi deniyor ki 'Güçler ayrılığına ne gerek var' deniyor , 'Güçlerin birliğinden söz ediliyor' yani bir kişinin iradesi milli irade olsun diyorlar. Bütün bu olayların alt yapısı başkanlığı hazırlamak için düzenleniyor. Çok tehlikeli bir sürecin içine Türkiye sürükleniyor. Tarih tarih diyorlar, Osmanlı Osmanlı diyorlar. Kardeşim osmanlı diyorsan parlementer sistem 150 yıldır var zaten sen Osmanlı'yıda bilmiyorsun.

DELİ BİRİSİ GETİLİYOR BANA TARİH ÖĞRET DİYE

Bir insan her şeyi bilmeyebilir, bilmemek ayıp değildir , Dünya kadar saygın tarihçimiz var çağır konuş. Saygın birisini değil, deli birisini getiriyor bana tarih öğret diye. Aklı bali olmayan birisini çağırmış danışman diye. Böyle bir şey olamaz. Böyle bir şey olamaz arkadaşlar. 2002'nin Türkiye'sine bakın 2016'nın Türkiye'sine bakın. Yasama organı, Milletvekilleri, Tüm AKP milletvekili kardeşlerime sesleniyorum benim duyduğum kaygıyı sizin de duyduğunu biliyorum. Unutmayın seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini unutmayın.

GEÇMİŞTE ÖRNEKLERİNİ GÖRDÜK

Aynı muamele size yapıldığında siz isyan ederdiniz. Geçmişte örneklerini gördük, o travmayı toplum hala atlatmış değildir. Siyasette kan davası güdülmez, siyasette kan davası yoktur. Rahmetli Demirel'in dediği gibi siyasette 24 saat bile çok uzun bir süredir. Kan davası ile bir ülke yürütülemez. Eğer sorgulanacaksa , ülkeyi şehirleri, silah deposu haline getirenlere göz yumanlara hesap sorulması lazım. Tonlarca bombalar gömülürken, bunlara sakın dokunmayın diyenler kimlerse onların yakalanması lazım. 


DETAYLAR GELİYOR

Son Güncelleme: 04.11.2016 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner441