Flaş Gelişme.. Milli Bayramlar Artık Kutlanmayacak !

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, okullara gönderilen belirli gün ve haftalar çizelgesine göre okullarda artık milli bayramlar kutlanmayacak.

Flaş Gelişme.. Milli Bayramlar Artık Kutlanmayacak !

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017- 2018 eğitim öğretim yılı için okullara belirli gün ve haftalar çizelgesini gönderdi.  Okullara gönderilen çizelgede; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yer verilmedi.

Milli bayramların yer almadığı çizelgede, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, İstanbul'un Fethi gibi tarihlere yer verildi.

Okullara Gönderilen Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi

Yönetmelik Değişti

Milli bayramların belirli gün ve haftalar çizelgesinde yer almadığı düzenleme, “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği” ile “Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği”ve “Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği" nin yürürlükten kaldırılmasının ardından yapıldı.

Eğitim-İş Dava Açtı

Milli Bayramların kaldırılmasıyla ilgili düzenlemeye ilişkin açıklama yapan eğitimciler: Bu doğrultuda da Sendikamızca Danıştay nezdinde Yönetmeliğin ilgili düzenlemelerinin iptali talebi ile dava açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Maksut Balmuk, Odatv'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Bu eğitim öğretim yılından itibaren kutlu doğum, kütul amare,15 Temmuz okullarda kutlanacak günler arasında ama ulusal bayramlar yok. Sorsanız derler ki olur mu ulusal bayramlar ile ilgili kanun var. Evet doğru kanun var ama kanunun hiçbir yerinde ulusal bayramlar okullarda kutlanacak ibaresi yok. 

Bugün listeye konulan 15 Temmuz'da hain, ahlaksız, işbirlikçi, din sömürücüsü bir yapı darbe girişiminde bulundu. Tüm kurumlarına sızdığı, adeta ele geçirdiği devleti işbirlikçileri ile yok etmek için adım atmışken, 19 Mayıs' ta paylaşılan devleti geri almak için Samsun'dan milli mücadele başlatılmış, 23 Nisan da emperyalist güçlerce işgal edilen, bağımsızlığı elinden alınan bir millet kaderi için toplanmıştır. Ya da 29 Ekim de halkın egemenliğini esas alan Cunhuriyet rejim kabul edilmiştir.

Devleti yönetenler artık akıllarını başlarına almak zorundadırlar. Yaptıkları her hata, yıkmaya çalıştıkları her değer, yoketmek için uğraştıkları her cumhuriyet kazanımı dün kendilerini kandıranlara hizmettir. Bu hizmetin sonu da hezimettir.

Düzenleme derhal geri getirilmeli en azından hızlı bir şekilden bir genelge yayınlanmalıdır. Aksi halde Atatürk'ün devrimlerinin savunucusu öğretmenlerle bugünleri hem de okullarda biz örgütlenmekten geri durmayacağız.”

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2017, 13:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arzu
Arzu - 2 yıl Önce

Öğretmen arkadaşıma sordum boyle birşey var mi diye milli bayramlar kutlanmayacak mi diye. O da dedi ki bize iki liste şeklinde müfredat verildi.belirli günler ve haftalar ve milli ve resmi bayramlar diye yani dedi ki o listeyle insanları galyana getirmeye çalışıyorlar öyle birşey yok olması da mümkün değil dedi.