Flaş Haber ! Hacker'lik Resmi Meslek Haline Geliyor: Eğitim Verilecek

Siber güvenlik konusunda üniversiteler başta olmak üzere 20 kişiye eğitim verilecek. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde teknokenti olan 10 üniversite rektörü bir araya geliyor.

Flaş Haber ! Hacker'lik Resmi Meslek Haline Geliyor: Eğitim Verilecek

Türkiye genelinde siber güvenlik alanında nitelikli personel ihtiyacının karşılanması ve siber saldırılara karşı koruma sağlayan beyaz şapkalı hackerların yetiştirilmesi için harekete geçildi.

Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde teknokenti olan 10 üniversite rektörü bir araya gelecek. Konu ile ilgili olarak siber güvenlik için üniversitelerde eğitim verilecek ve bunun yanı sıra Türkiye Bilişim Derneği de 20 bin kişiye kod yazma eğitimi verecek.

"YASAL MEVZUATA İHTİYAÇ VAR"

Türkiye gazetesinden Osman Çobanoğlu'nun aktardıklarına göre Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, rektörler zirvesinin 20-21 Aralık'ta gerçekleştirileceğini belirterek "10 üniversitesinin rektörlerinin katılacağı toplantıda, siber güvenlik konusunda yeni meslek alanları tanımlanacak. Çünkü siber güvenlikte en büyük sorun insan faktörü. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde ciddi insan sıkıntısı var. Kurultayda farkındalık oluşturacak, nitelikli insan oluşturma programını ulusal seviyeye taşınmasını planlıyoruz. Üniversite öğrencilerine bilişim alanında eğitim vereceğiz" diye konuştu. Kamu kurumlarının güvenlik testlerine de değinen Aktepe, "Kamu kurumları güvenlik açığı analizlerini firmalara yaptırıyor. Oysa bunu akredite olmuş şirketlere yaptırmanız gerekir. Onlar da çeşitli kriterlerle, güvenlik soruşturmaları devamlı takipleri olur, yaptıkları işler takip edilir. Kamu kurumuna adam sokuyorsunuz adam bütün Network'ünüze, bütün erişim haklarınıza sahip oluyor. Diyelim ki sızma testlerini A firmaya yaptırıyorsunuz. 3-5 kişilik bir şirket. Geliyor bütün verilerinizi alabiliyor. Bu suiistimale açık bir konu. Bunların kayıtlarının devlet tarafından tutulması gerekiyor. Bunun için yasal bir mevzuata ihtiyaç var" dedi.

20 BİN KİŞİYE KOD YAZMA EĞİTİMİ VERİLECEK

Kendilerinin de dernek olarak okullarda kod eğitimleri vereceklerine dile getiren Aktepe şunları söyledi: İnsanları eğitmek, bilinçli ve etik bilişim kullanıcıları haline dönüştürebilmek amacıyla ilköğretimden başlayarak, ortaokul ve liselerde kod yazma, interneti ve sosyal medyayı güvenli olarak kullanma eğitimlerinin müfredata eklenmesinin gerekli olduğuna inanıyoruz. TBD olarak da 20 bin kişiye kod yazma eğitimi vermeyi kapsayan bir sosyal sorumluluk projesi üzerinde çalışıyoruz.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE