Flaş YSK Kararı! Seçimlerin Yenileneceği Kırıkkale'nin Keskin İlçesinde Mazbata İptal Edildi!

Yüksek Seçim Kurulu emsal olacak bir karara imza attı. Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde verilen mazbata geri alındı. YSK daha önceden bu ilçede seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.

GÜNDEM 16.04.2019, 13:30 16.04.2019, 14:09
Flaş YSK Kararı! Seçimlerin Yenileneceği Kırıkkale'nin Keskin İlçesinde Mazbata İptal Edildi!

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, YSK seçimlerin yenilenmesi kararı verdiği Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde 6 oyla seçim yarışını önde bitiren İYİ Parti adayı Necati Alsancak'ın mazbatasının iptaline karar verdi. YSK daha önceden bu ilçede seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. Bu kararın seçimlerin yenilenmesine karar verilen tüm merkezlerde emsal olması bekleniyor.

İstanbul'da da Aynı Karar Verilebilir

Olağanüstü itirazlar sürecinde YSK’nın seçimlerin yenilenmesine karar verdiği merkezlerde, seçim yarışını önde bitiren isimlerin mazbataları iptal edilecek. Bu isimler başkanlık görevine devam edemeyecek. YSK’nın İstanbul konusunda olası bir seçim iptali kararı vermesi halinde de aynı durum söz konusu olacak.
Keskin’de resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, İYİ Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy, AK Parti adayı Dede Yıldırım bin 799 oy almıştı. AK Parti adayı Yıldırım, oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İlçe Seçim Kurulu yeniden sayımı reddetti, ancak maddi hata iddiasını düzeltti. AK Parti adayının oyu 1 artarak bin 800 olurken, toplam oy farkı da 6’ya düştü. AK Parti bu sonuca yaptığı itiraz Kırıkkale İl Seçim Kurulu’nca reddedilince YSK’ya başvurdu. YSK bu itirazı kabul ederek, Keskin’de seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Keskin’de seçmen 2 Haziran’da sandık başına gidecek.

Yorumlar (0)