Fransa: Bizim Avrupa'ya ve Türkiye'ye İhtiyacımız Var

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizin ardından açıklamada bulundu.

GÜNDEM 15.03.2017, 08:25 16.03.2017, 09:28
Fransa: Bizim Avrupa'ya ve Türkiye'ye İhtiyacımız Var

Fransa' dan Hollanda'nın ve bazı Avrupa ülkelerinin Türk Bakanlarına karşı tavra yönelik; ''Bizim Avrupa'ya ve Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye'nin de Avrupa'ya. Her konuda olduğu gibi bu konuda da diyaloğu teşvik etmeliyiz." dedi.

Hollande, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Elysee Sarayı'nda görüştü. İki ülke arasında ulaştırma, iletişim, teknoloji ve kamu hizmetleri alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Hollande, Aliyev'le ikili ilişkileri ve Dağlık Karabağ sorununu görüştüklerini belirterek, "Yukarı Karabağ sorununda statükoyla bir yere varılamaz. Çatışmaların uzun sürmemesi gerekiyor. Minsk Grubu toplantılarında da diyaloğun yeniden başlatılması yönündeki çabamızı sürdürdük." ifadelerini kullandı.

Aliyev ise Dağlık Karabağ'da statükonun kabul edilemeyeceğini belirterek, "İşgal edilmiş topraklardan Ermenistan çekilmeli. Minsk Grubu ülkeleri bölgede statükonun kabul edilemez olduğunu söylediler. Ancak Ermenistan buna uymaya pek meyilli değil." şeklinde konuştu.

Görüşme sonrasında düzenlenen basın toplatısında konuşan Hollande, Avrupa'da Türk Bakanlara yönelik tavrına karşı; ''Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki bir gerilim söz konusu. Bizim Avrupa'ya ve Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye'nin de Avrupa'ya. Her konuda olduğu gibi bu konuda da diyaloğu teşvik etmeliyiz" diye konuştu.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)