18 Mayıs 2018 Cuma 15:49
Gençler Neden Bedelli Askerlik İstiyor? İşte Madde Madde Bedeli Askerlik Talebi
Kamu Personeli

Çeşitli nedenlerden dolayı vatani görevlerini yerine getiremeyen çok sayıda genç, hükümetten bedelli askerlik konusunda adım atmasını bekliyor. Sosyal medya üzerinden yapılan kampanyalarla konuyu gündemde tutan adaylar seçim öncesi dönemde yasanın çıkması konusunda paylaşımlarda bulunuyorlar. Sitemiz kamupersoneli.net'e yazı gönderen gençler Neden Bedelli Askerlik istediklerini anlattılar...

Bizler yaşları 25 ve üzeri olan, çeşitli mesleklerle devletimize katkı sunan bireyleriz. Hepimiz okuduk, çeşitli mesleklerle devletimize hizmet ettik, evlendik, çeşitli işler kurduk ve istihdam sağladık, çoluk çocuğa kavuşup onları devlete hayırlı birer evlat olarak yetiştirme telaşı içerisinde olduk. Bu hayat koşturmasına askerlik görevimizi yasaların elverdiği şartlarda erteledik ve yaşlarımız 30’lu yaşlara dayandı.

Hepimiz askerlik hizmetinin bir bedelinin olmayacağını çok iyi biliyoruz. Fakat gelinen noktada ne sorumluluklarımızı yerine getirebiliyoruz ne de askerlik hizmetimizi tamamlayabilmek adına birliklerimize katılabiliyoruz. Bu noktada askerlik görevini yapmanın alternatifi olan Bedelli Askerlik yasasının tekrar uygulanmasını istiyoruz. Bedelli Askerlik talebimizin bazı genel nedenlerinden örnekler verilebilir:

•    Bedelli Askerlik bekleyenlerin bakmak zorunda oldukları aileleri var. Bu insanlar askerlik hizmetini yapmaya gittiklerinde ailelerine bakabilecek kimseleri olmadıkları için Bedelli Askerlik beklemekten başka çareleri yoktur.

•    Türkiye’nin en önemli sorunu olan “işsizlik” olgusu da insanları Bedelli Askerlik talep etmek zorunda bırakmaktadır. Biraz açıklayacak olursak, insanlar ya zar zor buldukları işlerinden olmamak için Bedelli Askerlik talep etmekte ya da iş bulma/arama sürecinde askerlik sorunu yaşadıkları için Bedelli Askerlik talep etmektedirler.

•    Askerlik hizmetinin tamamen uzmanlara bırakılmasını isteyen birçok insan da Bedelli Askerlik fikrine sıcak bakmaktadır. Zira günümüzde önemli olan vurucu gücü yüksek subayların bu hizmeti yürütmesidir.

•    Bedelli Askerlik savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu kaynağı en hızlı sağlayacak kaynaktır. Çok basit bir hesaplama ile bile Bedelli Askerlikten milyarlarca lira gelir elde edilebilir ve bu kaynak savunma sanayisine aktarılabilir.

•    Bedelli Askerlik bekleyenlerin bir kısmı da mesleklerinde Türkiye’ye daha faydalı olan insanlardır. Örneğin birçok yazılım mühendisi, elektrik-elektronik mühendisi, akademisyen vb. meslek gruplarında yer alan insanlar ‘uzmanlık’ alanlarındaki gelişmeleri takip edebilmek ve geride kalmamak adına Bedelli Askerlik talep etmektedir. Güncel gelişmelere hâkim olunamadığında küreselleşen dünyada bu meslektekiler geride kalmakta ve ülke ekonomisi ciddi kayıplar yaşamaktadır.

•    Normal şartlarda sağlık problemi yaşayan ve askerlik hizmetinden muaf tutulan insanlara çıkarılan binlerce liralık askerlik cezalarının silinmesinin tek yolunun Bedelli Askerlik olması yine insanları Bedelli Askerlik talep etmek zorunda bırakmaktadır.

•    Askerlik hizmetini aile, sağlık, bakıma muhtaç kişilere baktığı için yerine getiremeyen insanların GBT yoluyla suçlu gibi aranması da insanları Bedelli Askerlik talep etmek zorunda bırakmaktadır.  
    
Yukarıda sıralanan nedenler “Bedelli Askerlik” talep eden insanların genel gerekçelerini oluşturmaktadır. Bedelli Askerlik bekleyen her bir gencimizin bu nedenlere ilave olarak özel nedenlerle de Bedelli Askerlik talep ettiği belirtilmelidir. 

Bedelli Askerlik bekleyen yüzbinlerce yoklama kaçağı ve bakayanın bulunduğunu bunu ilave olarak milyonlarca tecilli gencin de ilgili yasayı takip ettiğini ifade etmek isteriz. Söz konusu kesimler aileleri de dikkate alındığında milyonlarca oya sahip bir seçmen kitlesidir. Bugüne kadar süreci siyaset dışında tutmaya gayret ettik. Lakin gelinen noktada seçim atmosferinin sorunun çözümünün önüne geçtiğini gördük. Bu bağlamda, Bedelli Askerlik talebimizin “seçimden önce” çözülmemesi durumunda bu durumun oy tercihlerimizi de doğrudan etkileyeceğini bildiririz.                

Kamupersoneli.net

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 12.02.2019 18:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADEM 2018-05-22 03:40:01

Bedelli askerlik çıkmasın parası olan veriyor parası olmayan fakirin çocuğu gidip yapıyor askerliği kendi gelecekleri için öteleyen insanlar biraz da VATAN için zevk-i Sefa'sını ötelesin bu kadar şehitler boşuna mı canlarını, kanlarını verdiler

Avatar
Mehmet 2018-05-19 18:13:58

Bedelli askerlik neyki bedelsiz çıkarsınlar fakirin gariban öksüz yetim niye gidiyor ki askere onlarda gitmesin %67engelliyim 15 ay askerlik yaptım sunu unutmayın ki hakkımı helal etmiyorum bedellilere

Avatar
Engin 2018-05-19 09:51:35

Bir an önce çıkmalıdır bu yasa, insanlar çaresiz bekliyor.

Avatar
Onur 2018-05-18 20:45:32

Bedelliyi çıkartcaksınız askerliği kısaltın er olarak hiçbişey yapmıyoruz zaten

Avatar
Berkay 2018-05-18 18:52:08

Hemen cikmali

Avatar
Serdar 2018-05-18 18:04:30

bedelli askerlik yasası hemen çıkmalıdır.insanlar madur